„BAJECZNA KSIĘGA” – projekt czytelniczy

J. Sokół, 29 maja 2020 r.

5- latki z grupy III „ Poszukiwaczy” 25 listopada w dniu Światowego Dnia Pluszowego Misia zaczęły realizację ogólnopolskiego projektu czytelniczego BAJECZNA KSIĘGA, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmüller, z wykształcenia filolog polski, pedagog, ale przede wszystkim pisarka, autorka książeczek edukacyjnych dla dzieci, wierszy, bajek, opowiadań , zagadek, scenariuszy teatralnych, opracowań znanych baśni i legend. Wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciela Przedszkola.
Celem projektu było:

  • promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków
  • stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej
  • angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci.

„Bajeczna księga”, którą założyliśmy robiąc ilustrację i pisząc na pierwszej stronie wstęp bajki „O zielonej biedronce i balu na łące”, zaczęła wędrować po domach naszych przedszkolaków. Dzieci wspólnie z rodzicami wymyślały kolejne fragmenty bajki i robiły ilustrację. Pomimo tego, że pandemia przerwała nam przynoszenie książeczki do przedszkola, wspólne końcowe zdjęcie i wymyślenie zakończenia- to dzięki zaangażowaniu rodziców, wymianie sąsiedzkiej i nie tylko udało się dokończyć historię o przygodach Zielonej biedronki Zuzi i wszystkie (25) dzieci przystąpiły do projektu. Księga zapełniła swoje stronice pięknymi opowieściami. Opisane wspólnie w domu przygody Zielonej Biedronki są tak niesamowite, pełne zaskakujących momentów, że czyta się ją z zapartym tchem. Przedszkolaki i ich rodzice stworzyli bajeczną, niezapomnianą historię o przygodach biedronki Zuzi i jej przyjaciół, fantastycznych, nieśmiałych ale i odważnych owadów oraz zwierzątek , których większość uczęszczała do przedszkola „ Poszukiwaczy”, na łące . Bohaterami naszej Bajecznej Księgi oprócz tytułowej Zielonej Biedronki Zuzi zostali m.in. motylek Adaś i motylek Filipek, żuczek Kamilka, pajączek oraz ptaszek Oliwier, koniki polne : Ignaś i Maksiu, bączek Łukaszek, pani mrówka nauczycielka przedszkola- Emilka, modliszka Maja, chrząszcz Antoś , ważka Lenka, mucha Majcia, żabka Hana, biedronka Nikolka, wróbelek Kubuś, gąsieniczka Zuzia , trzmiel Krzyś, kowal Szymuś oraz dzięcioł Dominik, doktor Wilczek, miś, królik, ryś Krzyś, orzeł Julianek i zajączek Kubuś. W wesołym przedszkolu na łące wśród muszek, bączków i pszczółek wiele się działo. Było wspólne puszczanie latawców, gry w piłkę, skakanie po kałużach, zawody taneczne i sportowe , wiosenna olimpiada, a nawet ratowanie tonącego przyjaciela. Nie zabrakło empatii, pocieszania oraz uzmysłowienia sobie , że czasem strach okazuje się zupełnie niepotrzebny , że często za bardzo martwimy się przed tym czy inni zaakceptują naszą odmienność , to , że czegoś nie potrafimy, w czymś jesteśmy gorsi. Martwimy się czy będzie dobrze w nowym miejscu zamieszkania, czy znajdziemy nowych kolegów, czy nas nie odrzucą. Jak się okazało autorzy „ Bajecznej Księgi” , nasi 5- letni Poszukiwacze i ich rodzice okazali się mieć wielką wyobraźnię, poczucie humoru ale i wrażliwość na los innych, dlatego wszystkie przygody zakończyły się dobrze. Mamy nadzieję, że udało nam się jeszcze bardziej zachęcić do codziennego czytania dzieciom, tworzenia własnych książeczek, korzystania z bibliotek, również wirtualnych. W dalszym ciągu zachęcamy do codziennego głośnego czytania dzieciom, zabaw rozwijających czytelnictwo, bo czytając zaspokajamy m.in. ich potrzeby emocjonalne, wspieramy rozwój psychiczny, poprawiamy koncentrację, ćwiczymy pamięć, rozwijamy wyobraźnię, słownictwo, wiedzę, wrażliwość moralną , a tego niestety nie da telewizja czy komputer.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za zaangażowanie , pomoc w tworzeniu księgi oraz piękne ilustracje . To było wspaniałe doświadczenie móc przeczytać w całości tak barwnie i różnorodnie opisane przygody Zielonej Biedronki. Pomimo trudności związanych z pandemią cele projektu zostały zrealizowane i już obiecujemy, że na tym nie poprzestaniemy.