„Chwała Poległym” – #Szkoła Pamięta

2 listopada 2021 r.

II wojna światowa pochłonęła życie wielu mieszkańców Lubatowej, dlatego też ku ich czci i pamięci, w hołdzie tym, którym zostało odebrane życie, wystawiono pomnik projektu Stanisława Jakubczyka (malarza, rzeźbiarza) pochodzącego z Lubatowej.

Spotkanie z uczniami klasy 7a pod Pomnikiem „Chwała Poległym” odbyło się w ramach akcji #Szkoła Pamięta i miało na celu przybliżyć historie niezłomnej postawy mieszkańców Lubatowej w czasie II wojny światowej. Tablice na pomniku podają wykaz nazwisk poległych i zamordowanych w czasie wojny i okupacji. Postawa mieszkańców Lubatowej została doceniona i odznaczona Krzyżem Walecznych, o czym świadczy instalacja umieszczona przy wjeździe do Lubatowej. Uczniowie zapalili znicze i cichą modlitwą uczcili pamięć poległych.