Domki dla owadów pożytecznych

10 grudnia 2023 r.

Uczniowie naszej szkoły systematycznie rozwijają swoje zainteresowania przyrodnicze i  poszerzają wiadomości z zakresu ekologii. Na zajęciach lekcyjnych, spotkaniach z pszczelarzem i warsztatach z zielarką poznali znaczenie owadów zapylających, które przyczyniają się do zwiększania plonów krzewów, drzew owocowych oraz innych upraw. Po zapoznaniu się z tematem, uczniowie z pomocą rodziców postanowili wykonać domki dla owadów pożytecznych, które zawisną w ogrodach już wczesną wiosną. Dodatkową motywacją do działań  był „Konkurs na najbardziej kreatywny domek dla owadów” pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego. Domki, które wzięły udział w konkursie były nie tylko przemyślane technicznie, ale również dopracowane pod kątem estetycznym i ekologicznym. Różnorodność pomysłów i rozwiązań na wykonanie pracy konkursowej jest dowodem na to, że nawet najmłodsze dzieci mogą przyczynić się do ratowania różnorodnych gatunków zapylaczy i innych pożytecznych owadów. Hotele dla owadów zostały wykonane z różnych materiałów. Najczęściej drewniane stelaże z wnętrzem podzielonym na części zostały wypełnione m.in. słomą, sianem, wiązkami trzciny, szyszkami, suchymi liśćmi, korą i kawałkami drewna z wywierconymi tunelikami. Takie wspaniałe domki czekają na pszczoły, trzmiele, a także dzikie pszczoły murarki, pospolite biedronki, złotooki, skorki – tzw. szczypawki, a nawet nielubiane osy. Wczesną wiosną zostaną umieszczone w słonecznym miejscu na drzewie w ogrodzie, na ścianie budynku, a nawet na balkonie. Pamiętajmy również o bazie pokarmowej dla naszych sprzymierzeńców. Posiejmy wiosną kwitnące rośliny, źródło nektaru i pyłku dla owadów. Była to świetna lekcja przyrody i nasz skromny wkład w ochronę owadów pożytecznych i zachowanie bioróżnorodności oraz równowagi w otaczającym nas środowisku.

Wykonane budowle zachwyciły komisję konkursową, która podkreśliła, że prace są na wysokim poziomie, wyjątkowo piękne i kreatywne. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i produktami pszczelimi o wyjątkowych smakach i właściwościach zdrowotnych. Gratulujemy  uczniom, którzy podjęli się trudnego zadania wykonania domków dla owadów pożytecznych:

Wyniki konkursu:

I miejsce – Maja Sokół, klasa 3a
II miejsce – Adam Worwa, klasa 1a
III mijsce – Maja Ryglewicz, klasa 1a

Wyróżnienie:

Emilia Kania, klasa 3a
Lena Kloc, klasa 3b

Uczestnicy konkursu:

 1. Zuzanna Litarowicz – klasa 1a
 2. Mikołaj Zygmunt – klasa 1a
 3. Oskar Zając – klasa 1a
 4. Gabriela Stanisz – klasa 1a
 5. Szymon Niemczyk – klasa 3a
 6. Maja Zima – klasa 3a
 7. Antoni Zima – klasa 3a
 8. Oliwier Zima – klasa 3a
 9. Zofia Ryglewicz – klasa 3a
 10. Lena Uliasz – klasa 3a
 11. Nadia Pernal – klasa 3a
 12. Adam Koc – klasa 3a
 13. Nikola Bień – klasa 3a
 14. Zuzanna Zygmunt – klasa 3b
 15. Stanisław Murdzek – klasa 2a