Drugie życie plastikowych śmieci

J. Murdzek, A. Kucza, 29 kwietnia 2020 r.

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, zawsze wtedy organizowane są akcje sprzątania lasów, okolic szkół, sadzenia roślin… W tym roku nie było to możliwe ale pomimo zaistniałej sytuacji Grupa I „Odkrywcy” nie zapominają, że są Kubusiowymi Przyjaciółmi Natury. W naszym przedszkolu realizowany jest program przyrodniczo-ekologiczny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, przygotowywany i na bieżąco aktualizowany przez Tymbark i markę Kubuś oraz fundację ekologiczną Partnerstwo dla Środowiska. Przedszkolaki rozwijają swoje zainteresowania przyrodniczo- ekologiczne, ucząc się jak dbać o naturę oraz poznając zasady jakimi powinien kierować się młody ekolog-OBROŃCA PRZYRODY.
Dlatego Odkrywcy zostali poproszeni aby wraz z rodzicami wykonali Stworki-Potworki, twórczo wykorzystując śmieci i materiały odpadowe. Celem pracy była edukacja dzieci, czyli uzmysłowienie, dlaczego potrzebna jest selektywna zbiórka odpadów i recykling oraz nauka przygotowywania butelek PET do recyklingu, a także zachęcenie dzieci do działań proekologicznych. Poprzez zabawę dzieci zdobywały wiedzę dotyczącą segregacji odpadów, powtórnym ich wykorzystaniu, zrozumiały żeby:

1. Nie kupować rzeczy w plastikowych opakowaniach, jeśli naprawdę nie musimy.

2. Kupować duże opakowania zamiast kilku małych.

3. Nie kupować wody w plastikowych butelkach, korzystać z opakowań wielorazowych

– np. bidonów.

4. Plastikowe opakowania wykorzystywać i dawać im drugie życie.

Jak widać na zdjęciach powstały piękne lalki, stworki, wazony na kwiaty. Pomysły wspaniałe i ambitne. Dziękujemy przedszkolakom i rodzicom za zaangażowanie i podjęte wyzwanie.