Dzień Jeża u przedszkolaków

J. Sokół, 13 listopada 2019 r.

Dla każdego kto chce zwierza narysuję dzisiaj jeża……..

Jeż towarzyszy nam od najmłodszych lat w bajkach, wierszach, kolorowankach, dlatego przedszkolaki z grupy „ Poszukiwacze” włączyły się 13 listopada w obchody nietypowego święta , czyli Międzynarodowego Dnia Jeża, które przypada 10 listopada. Dzieci mogły przynieść maskotki jeżyka , książeczki, figurki tego sympatycznego ssaka. Przedszkolaki chętnie wysłuchały różnych ciekawostek na temat życia, pożywienia i zwyczajów tych jakże sympatycznych ssaków, m.in. tego gdzie mieszkają, co piją, jedzą, co robią w dzień, czy zasypiają na zimę, czy są pożyteczne.. Największym zaskoczeniem okazało się dla dzieci to, że to nie jabłka , a różne owady i drobne zwierzęta, np. myszy, ślimaki są ulubionym przysmakiem jeży. Oprócz kształtowania postawy proekologicznej i uświadomienia pożytecznej roli jeży w naszym ekosystemie, zwrócono dzieciom uwagę, że jest ich coraz mniej i że jest to gatunek chroniony, a największe zagrożenie dla tych kolczastych ssaków wynika niestety z działalności człowieka : podpalania suchych liści lub traw w zaroślach, w których jeże budują gniazda, potrącenia przez samochód itd. W Dniu Jeża przedszkolaki mogły wykazać się kreatywnością, inwencją twórczą podczas samodzielnych działań w tworzeniu prac plastyczno- technicznych przeplatanych zabawami muzyczno- ruchowymi „ Idzie, idzie jeż… , rysowanymi wierszykami czy zabawą kołową „ Na dywanie siedzi jeż…”. Dzień Jeża spędziliśmy bardzo miło, a wszystkie wykonane prace ozdobiły naszą salę przedszkolną .

Zapraszamy do Galerii.