Dzień Polskiej Niezapominajki

Joanna Murdzek, 15 maja 2023 r.

Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej „Jedynki” Andrzej Zalewski. Holendrzy słyną z tulipanów, Francuzi z konwalii, Anglicy kojarzeni są z hiacyntami, a redaktor Zalewski zaproponował skromny kwiat – niezapominajkę, jako kwiatowy symbol Polski. Święto to ma na celu promowanie jej walorów, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma także na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. W tym dniu sadzi się w ogrodach małe niebieski kwiatki, które mówią: „nie zapomnij o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji i przyrodzie”. Przedszkolaki, jak i panie, w tym dniu ubrane były na niebiesko. Była to okazja do znakomitej zabawy, ale też do zdobycia nowej wiedzy o środowisku naturalnym i jego ochronie. Dzieci wysłuchały opowiadania o Niezapominajce, oglądały prawdziwe niezapominajki posadzone w doniczce, bawiły się i tańczyły przy piosenkach, kolorowały „Niezapominajkowe bukiety”. Będą nam one przypominać, jak ważne jest dbanie o przyrodę. Mamy nadzieję, że Święto Niezapominajki przyczyni się do rozbudzania w dzieciach i nas samych szacunku do przyrody i rozwijania świadomości ekologicznej.

Galeria zdjęć.