Dzień Ziemi w przedszkolu

23 kwietnia 2024 r.

„Spotkałam dziś Ziemię, Słońce w dzień ją grzeje, a w nocy Księżyc ją wita,

Lecz boi się jej dotykać. 

Bo wszędzie sterty śmieci, i nic nie robią dzieci, dorośli i starzy,

A każdy z nich marzy o czystym morzu i plaży.

Więc składam ekologiczny meldunek. Matka Ziemia wzywa na ratunek!”.

autor nieznany

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie obchodzone 22 kwietnia. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji w przedszkolu zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw o tematyce ekologicznej. Podczas obchodów Dnia Ziemi przedszkolaki zastanawiały się, co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. W tym dniu dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, sadzenia roślin, wykonywały prace plastyczne o tematyce przyrodniczej. Przedszkolaki brały udział w zabawach z interaktywnym długopisem i książką „Człowiek i przyroda”. Dzieci miały okazję także porozmawiać o tym, co sprawia że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona), oraz co możemy zrobić dla niej, aby była szczęśliwa (czysta). Wszystkie grupy przedszkolne – „Zajączki”, „Pszczółki”, „Smerfy”, „Motylki „Bystrzaki” oraz „Sówki” już po raz kolejny wzięły udział w sprzątaniu okolicy wokół naszego przedszkola, współuczestnicząc w ten sposób w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Świata”. Przedszkolaki, zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci, wyruszyły spod budynku przedszkola i zajęły się oczyszczaniem przydzielonego im terenu. Za wytrwałą pracę wszyscy otrzymali medal „Przyjaciela Przyrody”. Udział naszych przedszkolaków w akcji „Sprzątanie Świata” z pewnością przyczyni się do ukształtowania w nich wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbania o przyrodę.

Renata Dymczak

Zdjęcia Dzień Ziemi w przedszkolu