Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie.

JA, 26 kwietnia 2019 r.

Udana wizyta w Filharmonii w Rzeszowie.

W koncercie udział wzięli:

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

BARTOSZ STANISZEWSKI – dyrygent

ANDRZEJ PIKUL – fortepian

MARHARYTA KOZLOVSKA – fortepian

W programie:

S. Moniuszko – Uwertura do opery  „Halka”

K. Szymanowski – IV Symfonia koncertująca op. 60

S. Rachmaninow – Rapsodia  na temat Paganiniego op. 43

Pierwsze wykonanie IV Symfonii koncertującej odbyło się 9 października 1932 roku w Poznaniu. Karol Szymanowski (1882 – 1937), który pisał ten utwór z myślą o sobie jako wykonawcy, wystąpił wówczas jako solista i w obydwu rolach – kompozytora i pianisty odniósł wielki sukces. Do dziś jest to jedno z najchętniej granych słuchanych dzieł wybitnego polskiego twórcy.  Popisowym utworem jest także Rapsodia na temat Paganiniego Sergiusz Rachmaninowa (1873 – 1943) będąca cyklem wariacji opartych na słynnym Kaprysie skrzypcowym a – moll Niccolo Paganiniego. Rok Moniuszkowskim zaakcentowany zostanie jednym z najczęściej wykonywanych utworów instrumentalnych Stanisława Moniuszki (1819 – 1872) –  dramatyczną w wyrazie Uwerturą do opery „Halka”.

W przerwie  koncertu młodzież z naszej szkoły spotkała się z Panem Andrzejem Pikulem – pianistą poichodzącym z Lubatowej – uczniowie wręczyli kwiaty i podziękowali za wspaniały koncert.

Wizyta w Filharmonii Podkarpackiej dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.