Finał VI Turnieju Jednego Wiersza

A.Jastrzębska, 21 marca 2019 r.

„Poezja jest tym, co się dzieje, gdy nic innego nie może”

Charles Bukowski

W pierwszym dniu wiosny 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Krośnie odbył się  finał  VI Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza. 21 marca nie jest datą przypadkową, gdyż  wtedy obchodzimy Światowy Dzień Poezji. W konkursie wzięły udział wiersze, które stanowiły  oryginalne dzieło pracy twórczej autora. W finale swoje utwory prezentowali uczniowie z całego powiatu krośnieńskiego.

Celem turnieju było pobudzanie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, promowanie młodych talentów oraz prezentacja literackich dokonań uczestników konkursu.

Podczas finałowej  uroczystości  została zaprezentowana twórczość współczesnego poety, a jednocześnie przewodniczącego jury p. Łukasza Jarosza. Jest on autorem jedenastu tomików poetyckich m.in. Soma, Biały tydzień , Mimikra , Spoza , Wolny ogień, Pełna krew. Został on uhonorowany Nagrodą Literacką im. Wisławy Szymborskiej  oraz był nominowany  do Nagrody Literackiej Nike.

W turnieju wzięły udział uczennice naszej szkoły z  klasy VIIIB  Daria Deryniowska  i Kamila Dudzik. Okazało się, że obie zostały zakwalifikowane do ścisłego finału , w którym osiągnęły spektakularny sukces. Daria zajęła III miejsce, prezentując w niezwykle sugestywny sposób, swój  autorski  utwór pt. „Dar Miłości”, a Kamila zdobyła wyróżnienie za napisanie i przedstawienie lirycznej opowieści pt. „Życie”.

Uczestnicy  finału otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.