Florkowe bajania – „Naturalne sposoby nawożenia roślin”

16 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyczki”, 6 kwietnia 2020 r.

Realizacja czwartego zadania Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” była dla nas zuchów wyzwaniem, ponieważ wyjątkowa sytuacja epidemiologiczna zmusiła uczniów do pobytu w domu. Trzymamy się najważniejszej zasady, która obowiązuje wszystkich „Zostań w domu”. FLOREK też towarzyszy nam w domowym zaciszu, ale pomaga spojrzeć na świat optymistycznie. Jeszcze miesiąc temu planowaliśmy z FLORKIEM odwiedzić gospodarstwo ekologiczne i zaczerpnąć wiedzy i doświadczenia na temat naturalnego nawożenia roślin. Chłopaki już zaczęli kręcić nosem, bo padło hasło obornik. Jednak się nie udało, bo nie możemy wychodzić z domu. W końcu każdy z nas postanowił podzielić się zdobytą wiedzą jak dbamy o rośliny doniczkowe i jak je nawozimy. Przy okazji sprawdziliśmy w jakiej kondycji są nasze kwiaty i jak im możemy pomóc. Było to nawet zasadne, bo zapasy gotowych środków do nawożenia roślin prawie się wyczerpały, a zakupy ograniczamy tylko do niezbędnych produktów.
I tak zdobyliśmy różne przepisy, którymi się dzielimy (oczywiście tylko telefonicznie lub przez Internet). Amelka opisała jak pielęgnować storczyki. Dominika podała 6 ciekawych propozycji, a ze zdjęcia wynika, że jej kwiaty są w bardzo dobrej kondycji. Krystian i Miłosz – bliźniaki – okazali się ekspertami od nawożenia róż. Milenka zasiała rzeżuchę i zachęciła wszystkich do zdrowego odżywiania. Lenka zdobyła kilka przepisów i narysowała jak mogą pięknie wyglądać rośliny po zastosowaniu tych naturalnych sposobów nawożenia. Patryk wraz z mamą swoje fikusy podlewa mieszanką wody i chmielu. Mateusz podał dokładny przepis jak zrobić nawóz ze skórki od banana. Wykorzystajcie również propozycje Dominiki, robiąc odżywkę ze skorupek jaj, drożdży, fusów z kawy i herbaty.
Każdy coś wymyślił, poczytał lub zasięgnął wiedzy od rodziców i dziadków, a potem spisał na kartce i ozdobił rysunkami. Tym sposobem stworzyliśmy całkiem bogaty poradnik 16 Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyczki” – Florkowe bajania – „Naturalne sposoby nawożenia roślin”- poradnik. Opublikujemy go po powrocie do szkoły na naszej zuchowej gazetce ściennej.