• Kontakt ze Szkołą

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej

  Lubatowa 284
  38-440 Iwonicz-Zdrój

  tel. 13 43 502 60
  e-mail: sp_lubatowa@poczta.onet.pl

  Kontakt z Panią Wicedyrektor w budynku oddziałów przedszkolnych
  jest możliwy poprzez numer służbowy –  tel. 798-855-635

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dariusz Stawarski, 11 listopada 2019 r.

11 listopad, to dzień ważny dla każdego Polaka, kochającego swoją Ojczyznę. Niesie on dla współczesnego pokolenia zadumę, refleksję, wdzięczność. To dzisiaj mija 101 rocznica wydarzeń, przynoszących zniewolonej Polsce upragnioną, należną i długo oczekiwaną przez nasz naród niepodległość. Wolność, niepodległość, samostanowienie o swoim losie, to słowa i wartości, które przez wiele lat gościły w umysłach, sercach oraz na ustach wielu pokoleń walczących o nie dla siebie i swoich dzieci. Autonomia naszego narodu musiała jednak zostać okupiona krwią bardzo wielu często nieznanych i nieraz zapomnianych patriotów, którzy zarówno zbrojnie jak i piórem walczyli o to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej, suwerennej Polsce. Złożyli oni na ołtarzu Ojczyzny jako bezinteresowną ofiarę swoją młodość, przyszłość, szczęście, marzenia, a często to co mieli najcenniejszego, swoje życie.
Z okazji, Narodowego Święta Niepodległości, w wielu miejscach naszej pięknej i wolnej teraz Ojczyzny organizowane są uroczystości upamiętniające minione wydarzenia, które nigdy nie mogą zostać zapomniane! Organizowane są marsze i biegi niepodległości, odprawiane są w świątyniach dziękczynne nabożeństwa, a także różnego rodzaju prelekcje, mające na celu uświadomić współczesnym, jak wielki dar uzyskaliśmy ponad wiek temu. Musimy o nich zawsze pamiętać, gdyż ludzie, którzy je tworzyli oraz byli ich świadkami zakończyli, bądź kończą ziemską pielgrzymkę, przekraczając próg wieczności. Oby nigdy nie poszło w niepamięć ich heroiczne poświęcenie.
W tegorocznych gminnych uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe miejscowych szkół, organizacji działających na terenie naszej małej ojczyzny, oraz przedstawiciele władz gminnych na czele z burmistrzem Witoldem Kocajem. Uroczystą mszę świętą rozpoczęły zaprezentowane, przez przedstawicieli najmłodszego pokolenia, pełne refleksji słowa poezji. Po tym wprowadzeniu, zgromadzeni w świątyni wierni wzięli udział w dziękczynnej za wolną Polskę eucharystii. W wygłoszonym słowie Bożym kaznodzieja przypomniał, korzystając z zapisków prymasa tysiąclecia ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak wielkim darem jest dla współczesnego Polaka niezawisłość Ojczyzny i jej wolność. Jak wiele zawdzięczamy pokoleniom, które przed ponad wiekiem podjęły walkę o niepodległość Polski, aby po 123 latach zniewolenia mogła pojawić się na politycznej mapie świata. Musimy dzisiaj pamiętać, że dar ten jest również naszym zadaniem do pielęgnowania szczęścia i wolności Polski, jej dobrobytu i rozwoju, gdyż za naszą ziemię ojczystą tak wielu oddało to co posiadało najcenniejszego-własne często młode życie. Mamy obowiązek pamiętać, że to co mamy dzisiaj, zawdzięczamy tym, którzy przed laty podjęli walkę o wolną Polskę.
Po uroczystej mszy świętej wszyscy zebrali się pod Krzyżem Milenijnym gdzie miała miejsce druga część świątecznych obchodów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz gminy Iwonicz-Zdrój, burmistrz Witold Kocaj. Wygłosił on okolicznościowe o patriotycznej treści przemówienie. Następnie po krótkiej chwili dziękczynno-błagalnej modlitwy prowadzonej przez księdza proboszcza miejscowej parafii, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów, którego dokonali przedstawiciele władzy gminnej, zaproszonych gości oraz reprezentacji okolicznych szkół. Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył występ Gminnej Orkiestry Dętej z Iwonicza oraz zespołu Studio Piosenki „Prym”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.