Innowacyjna lekcja historii

18 października 2023 r.

Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły mieli dzisiaj okazję skorzystać z niesamowitej atrakcji, a mianowicie bezpłatnego obejrzenia filmów zrealizowanych w technologii VR. Pierwszy obraz to „Kartka z Powstania”. Jest to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Ekipa pracowała nad projektem ponad dwa lata, a 15-minutowa produkcja powstała z około 40 godzin materiału. Drugi film to „Wiktoria 1920″ (wojna polsko-bolszewicka).

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości oraz dźwięku ambisonicznego, pozwala na odczuwanie imersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie.

„Innowacyjna historia” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Narodowe Centrum Kultury jest koproducentem widowiska. To nie lada przeżycie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli.

Gospodarzem niecodziennej lekcji historii był Zespół Szkół w Iwoniczu. Dziękujemy Pani Dyrektor za możliwość udziału w tym wydarzeniu.

 

Opiekunowie: J. Staroń, R.Turek, B. Winiarska, E. Przymusiak