„Jak czytamy, to tylko z sercem”

11 października 2023 r.

W dniach od 29 września do 5 października trwała Ogólnopolska Akcja „Czytamy z sercem”. Podobnie jak w roku ubiegłym nasza szkoła zgłosiła swój udział w tej inicjatywie. Przedsięwzięcie łączy ze sobą dwa święta przypadające na dzień 29 września:

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania– święto ustanowione w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książek, którego patronką jest Joanna Papuzińska.
  • Światowy Dzień Serca – święto obchodzone od 2000 r. z inicjatywy Światowej Federacji Serca, wspierane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Celem akcji jest:

  • Promocja literatury i czytelnictwa.
  • Poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symboliki.
  • Rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Przez cały tydzień trwania akcji szkolne koordynatorki, Pani Agnieszka Sokół, Pani Marta Kielar oraz Pani Agnieszka Kubusiak, prowadziły różnego rodzaju aktywności, działania i zajęcia promujące czytelnictwo i wiedzę o sercu. Realizując główne cele i założenia akcji uczniowie klas IV i V wzięli udział w spotkaniu online z pisarzem Wojciechem Widłakiem, podczas którego autor przeczytał fragment swojej książki pt. „Dwa serca anioła”. Książka porusza trudny temat – choroby serca dziecka, ale pomimo tego jest to książka pogodna i budząca nadzieję, niosąca czytelnikowi pozytywne przesłanie. Ponadto uczniowie podczas lekcji przyrody i biologii zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez Fundację Serce Dziecka dotyczącymi sposobów dbania o serce oraz jego prawidłowego funkcjonowania. Po dokładnym zapoznaniu się z filmem pt. „Serce nie tylko do kochania” bezbłędnie rozwiązali quiz wiedzy o sercu. Natomiast uczniowie klas II uczestniczyli w lekcji, podczas której wysłuchali „Baśni o dębowym sercu” Artura Jasińskiego w wykonaniu zawodowego lektora – Alberta Osika, poznali problematykę utworu oraz mieli możliwość spotkać się ze szkolną higienistką, Panią Joanną Zając, która opowiedziała im o budowie serca na podstawie modelu oraz o tym, jak dbać na co dzień o serce. Atrakcją dla uczniów była możliwość posłuchania bicia swego serca przez stetoskop. Również uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią wykazali spore zainteresowanie akcją, zapoznając się z ciekawostkami i informacjami umieszczonymi na gazetce na korytarzu na pierwszym piętrze. W inicjatywę włączyła się też klasa I a, która wysłuchała na lekcji fragmentu „Baśni o dębowym sercu” czytanego głośno przez wychowawczynię. Wszyscy uczniowie natomiast mogli przez cały tydzień trwania akcji zapoznać się ze specjalnie na tę okazję przygotowaną wystawką polecanych „książek, które chwytają za serce”. Podsumowaniem wszystkich działań prowadzonych w szkole był zorganizowany przez Organizatorów mini quiz wiedzy o akcji „Czytamy z sercem”, który miał miejsce w bibliotece szkolnej. Mini quiz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych uczniów. Za poprawnie udzielone odpowiedzi czekały bowiem niespodzianki.

Wszystkie zrealizowane inicjatywy pokazały, jak ważne jest serce i dlatego musimy o nie dbać każdego dnia, a jego symbolika uczy nas wrażliwości i odkrywa dobro.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję nauczycielom i uczniom. Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która ufundowała nagrody i niespodzianki dla uczniów biorących udział w akcji.

 

Organizatorzy:

Agnieszka Sokół, Marta Kielar, Agnieszka Kubusiak