Jesienią… jesienią ….

30 października 2019 r.

Korzystając z pięknej pogody przedszkolaki z grupy „ POSZUKIWACZE” wybrały się w październiku na pieszą wycieczkę , której celem było przybliżenie środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz walorów krajobrazowych naszej miejscowości jesienią, zaobserwowanie zmian w przyrodzie o tej porze roku oraz podzielenie się swoimi spostrzeżeniami.. Idąc w kierunku góry Cergowej z „Pańskiego” dzieci pełne zachwytu podziwiały pełen barw , malowniczy, jesienny pejzaż naszej miejscowości. W lasku oprócz zbierania darów pani Jesieni : szyszek, żołędzi, liści do kącika przyrodniczego zapoznały się z nazwami niektórych krzewów oraz drzew liściastych i iglastych ,fakturą i kolorem kory oraz kształtem liści. Dowiedziały się, dlaczego drzewa zrzucają liście, jak długo muszą rosnąć i dlaczego mówimy o drzewach, że produkują tlen i oczyszczają powietrze. Przedszkolaki stwierdziły, że przytulanie się do drzew jest bardzo fajne, zresztą widać to na ich uśmiechniętych buziach. Poszukiwacze wiedzą, że las musi rosnąć wiele, wiele lat i jest nie tylko materiałem budulcowym, ale miejscem , w którym człowiek może odpocząć spacerując, chroniąc się przed upałem, wsłuchując się w leśne odgłosy czy zbierając grzyby. Las jest też domem i pokarmem dla wielu zwierząt i ptaków, dlatego nie wolno w nim hałasować, zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, niszczyć roślin. Nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie i zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Wycieczka była dobrą okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, pięknem naszej miejscowości o tej porze roku oraz kształtowania postaw proekologicznych od wczesnego dzieciństwa.

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do Galerii.