Kreujemy w drewnie – poznajemy podstawy pirografii

19 października 2022 r.

Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Pojęcie to oznacza „pisanie z ogniem„, od greckiego pur (ogień) i grafos (pisanie). Dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do wypalania. Pirografia pochodzi z XVII w. Dziś widzimy wyraźny powrót do tej ciekawej sztuki zdobienia drewna.

Pirografia jest niezwykłą dziedziną, o czym mieli okazję przekonać się uczniowie naszej szkoły. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, wyobraźnia, drewno i pirograf, by samodzielnie stworzyć piękną dekorację.

Uczniowie klasy 3a pod opieką Pani Agnieszki Sokół uczestniczyli w warsztatach kreowania w drewnie techniką wypalania, które poprowadziła Pani Katarzyna Zając, nasza miejscowa artystka i mama jednej z uczennic. Pani Katarzyna opowiedziała uczniom o swojej pasji do kreowania w drewnie oraz wytłumaczyła i pokazała, jak należy obchodzić się z narzędziami, które nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Następnie dzieci – z zachowaniem zasad BHP – próbowały swoich sił i wypalały swoje imiona na drewnianych sercach. Wszystkim poszło znakomicie, a efektem współpracy jest wspaniałe „drzewko szczęścia”.

Niezwykle przejmującą częścią spotkania był pokaz możliwości maksymalnie nagrzanego pirografu.

Warsztaty były prowadzone przez Panią Katarzynę Zając bardzo ciekawie i inspirująco. Dzieci, które brały udział w zajęciach były zachwycone i bardzo zainteresowane tematem wypalania w drewnie.

Spotkanie było realizowane jako jedno z zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.