Krótkofalowcy Podkarpacia w hołdzie kapralowi Janowi Borkowi, żołnierzowi Armii Polskiej w Kraju

K. Więch, B. Polak, 11 czerwca 2022 r.

Zginał w październiku 1946 r., jak bohater, pochowano go po kryjomu, jak wroga państwa polskiego, gdzieś w leśnej kniei w okolicach Andrychowa, w Beskidzie Małym. 15 maja 2022 r., w Lubatowej, 76 lat po tych smutnych wydarzeniach, polskie społeczeństwo pożegnało jednego ze swoich synów, którzy nie wahali się powiedzieć „nie” nieludzkiemu systemowi. Stanęli z bronią w rękach przeciwko tym, którzy zdradzili swój naród i poszli na współpracę z rosyjskim okupantem. Stanęli w jednym szeregu, aby strzec prawdziwej wolności i niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.Ten dzień, to ważna data, nie tylko dla nas mieszkańców Lubatowej, ale i dla całego ruchu niepodległościowego w powojennej Polsce. W tym dniu, w naszej miejscowości miał miejsce powtórny pochówek kaprala Jana Borka,ps.”Jastrząb”, żołnierza Armii Polskiej w Kraju. Najpierw w kościele parafialnym w uroczystej Mszy świętej, w której uczestniczyła najbliższa rodzina, osoby ze świata polityki, naukowcy pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej oraz wielu mieszkańców Lubatowej. Przy skromnej trumnie ze szczątkami naszego bohatera wartę honorową zaciągnęli żołnierze z podkarpackiej brygady „Podhalańczków” z Rzeszowa, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół działających na terenie Gminy Iwonicz Zdrój. Następnie uroczyście został odprowadzony na miejscowy cmentarz komunalny, gdzie został złożony w grobie poświęconym przez ks. proboszcza Ryszarda Królickiego. Na koniec uroczystości oddali mu hołd żołnierze, strażacy, harcerze i władze naszego regionu. Nasz bohater – kapral Jan Borek spoczął wreszcie wśród swoich bliskich i krewnych na lubatowskiej ziemi. Czekał aż 76 lat na godny pogrzeb i żołnierskie honory. Szkoda, że jego rodzice nie doczekali tej podniosłej chwili.

Szkolny Klub Krótkofalowców SP8PZI działający przy placówce oświatowej w Lubatowej, dla upamiętnienia tak podniosłego wydarzenia, jaką był uroczysty pogrzeb żołnierza niepodległościowego, zorganizował w dniach 15-29 maja 2022 r., pracę okolicznościowej stacji krótkofalowej i ultrakrótkofalowej – SP46JB. Znak wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie nawiązywał do daty śmierci oraz imienia i nazwiska partyzanta. Informację o stacji okolicznościowej zamieszczono na kilku portalach krótkofalarskich: z USA – QRZ.com, z Polski QRZ.Pl oraz z Finlandii DX Summit.Fi.

Dwaj radioamatorzy, tj. Wojciech Jakieła, znak SQ8W oraz Krzysztof Więch, znak SQ8GBE – członkowie Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP8PZI – pracując różnymi technikami łączności: fonia, emisje cyfrowe i na różnych zakresach fal krótkich i ultrakrótkich nawiązali blisko 1100 łączności z Polską oraz krajami i wyspami Afryki, Azji, Europy i USA. Ich liczba osiągnęła 47.

Lista krajów, które nawiązały łączność ze stacją SP46JB przedstawia się następująco:

Anglia
Austria
Belgia
Białoruś
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Dania
Estonia
Finlandia
Francja
Grecja
Guernsey Wyspa
Hiszpania
Holandia
Indonezja
Irlandia
Irlandia Północna
Japonia
Kanaryjskie Wyspy
Kazachstan
Litwa
Luksemburg
Łotwa
Mołdawia
Monako
Niemcy
Norwegia
Polska
Rosja Azjatycka
Rosja Europejska
Rumunia
Serbia
Słowacja
Słowenia
Sardynia Wyspa
Sycylia Wyspa
Szkocja
Szwajcaria
Szwecja
Ukraina
USA
Walia
Węgry
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dziękuję Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubatowej, Jerzemu Staroniowi za zmotywowanie nas do pracy w eterze pod znakiem okolicznościowym. Moje wyrazy wdzięczności wyrażam kolegom krótkofalowcom z Podkarpackiego Oddziału Krótkofalowców w Krośnie, w osobie Stanisława Irzyka, SP6FEK oraz z Bydgoskiego Oddziału PZK, koledze, Piotrowi Skrzypczakowi, SP2JMR. Moje podziękowanie kieruję także na ręce pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, którzy w trybie przyśpieszonym wydali zgodę dla klubu na pracę pod znakiem okolicznościowym SP46JB. Cieszę się, że w ten szczególny sposób mogliśmy oddać hołd bohaterowi z naszej miejscowości, który poświęcił swoje młode życie o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.

Galeria zdjęć.

Kierownik stacji klubowej
SP8PZI
Krzysztof Więch