Książka moim przyjacielem

23 kwietnia 2024 r.

Książka moim przyjacielem

 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to jedno z ważniejszych świąt dla wielu bibliotek, wydawnictw, instytucji kultury, placówek edukacyjnych i księgarń, a także dla wszystkich miłośników książek. Klasa 1a dołączyła do grona osób uroczyście świętujących Dzień Książki. Z tej okazji uczniowie przygotowali wystawę swoich ulubionych książek, wśród których znalazły się bajki, baśnie, legendy, wiersze, opowiadania, albumy, książki edukacyjne. Wystawie książkowej towarzyszyła wystawa plakatów przypominających o Światowym Dniu Książki i jej wartości w życiu człowieka. Dzieci odpowiedziały na pytanie „Dlaczego warto czytać książki?” Znalazły bardzo wiele zalet. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki dodają sił i zapału. Dostarczają nam rozrywki i emocji. Mogą rozśmieszyć lub zasmucić. Mogą pocieszyć i wskazać nowe możliwości. Dzieci wykonały również opaski na głowę promujące Dzień Książki, rozwiązywały zagadki, quizy, czytały w ciszy fragmenty swoich ulubionych książek, dzieliły się wrażeniami. Z przyjemnością wysłuchały fragmentu książki „Chatka w sercu lasu. Gaja z Gajówki” poznając swoją rówieśniczkę, która mieszka w samym sercu lasu. Podjęły również próby napisania książki o sobie, co pozwoliło im stać się książkowym bohaterem. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci otrzymały dyplomy „Przyjaciela książki”.

Atmosferę dzisiejszego dnia najlepiej oddają słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.