NARODOWE CZYTANIE 2019

A.Jastrzębska, P.Domaradzka, 9 września 2019 r.

W poniedziałek, 9 września 2019 r., uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie 2019”. Tegoroczna 8. edycja przebiegła pod hasłem „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie” i skupiała uwagę wokół polskich nowel. Prezydent w specjalnym liście napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Podkreślał, że: „…ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”. W poprzedniej edycji uczniowie klas starszych poznali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku zapoznali się z tematyką nowel pisarzy epoki pozytywizmu: Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej czy Bolesława Prusa. Co roku w tej akcji bierze udział coraz większa liczba uczestników. W Narodowym Czytaniu 2019 uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej placówki, a chętni wykonali własnoręcznie zakładki do książek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.