Niecodzienna lekcja historii

28 maja 2024 r.

27 maja br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Grupa Rekonstrukcyjna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, przeniosła naszych uczniów w odległe czasy.

 

Młodzież została zabrana  w podróż w czasie, aby móc  podziwiać stroje oraz zbroje epoki  starożytnej i średniowiecznej a także wybiórczo stroje epok późniejszych. Ubiór w średniowieczu zależał od pozycji, rangi społecznej i bogactwa. Stroje szyto z naturalnych tkanin. Dodatkiem były ozdoby, biżuteria, futro. Szaty kobiet miały charakter luźnej, najpierw jednobarwnej, w późniejszym okresie dwu-, trzy- czy nawet czterobarwnej sukni, przepasanej paskiem. Ich zadaniem było zakrywanie ciała kobiety. W kobiecym stroju niezbędne było nakrycie głowy, adekwatne do stanu cywilnego. Okrycie męskie w średniowieczu było proste, praktyczne. Niezbędnym elementem, zarówno   męskiego jak i kobiecego stroju, były kaptury z ogonkiem. Średniowiecznego rycerza, oprócz odwagi, męstwa, szlachetności i waleczności, charakteryzował także ubiór. Najważniejszy element jego stroju stanowiła kolczuga noszona na filcowym kaftanie. Podczas walki rycerze ubrani byli w metalową zbroję. Ochronę stanowiły miecz i tarcza, dzięki którym rycerz mógł odpierać ciosy. Głowę osłaniał hełm. Składamy serdeczne podziękowania Grupie Rekonstrukcyjnej za zaprezentowany pokaz strojów i zbroi historycznych. Miło nam było gościć państwa w naszej szkole.