Ogólnopolskie Wybory Książek
Ogólnopolskie Wybory Książek
W maju i czerwcu 2024 r. biblioteki i szkoły z całej Polski organizują masową akcję, w trakcie której setki tysięcy uczniów głosuje na najciekawsze książki przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat. To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. Autentyczne, oddolne, tworzone przez środowisko bibliotekarzy, bez możliwości manipulacji wynikami poprzez Internet. Jest to jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.
Celem akcji jest:
- poznanie preferencji i gustów czytelniczych uczniów,
- poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży,
- dostosowanie księgozbiorów bibliotek do zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży,
- promocja czytelnictwa,
- promocja bibliotek szkolnych w środowisku szkolnym i w lokalnych społecznościach,
- kształtowanie postaw obywatelskich,
- popularyzacja zasad wyborów i samorządności wśród społeczności uczniowskiej.
W naszej bibliotece akcję przeprowadzono w piątek, 24 maja. Wzięło w niej udział 229uczniów z klas 1-8. Nad przebiegiem głosowania czuwała – powołana przez koordynatorów – czteroosobowa komisja w składzie: Gabriel Klimkiewicz, Kaja Turek, Emilia Bień oraz Magdalena Miś. Uczniowie chętnie oddawali swoje głosy na ulubione książki. Każda osoba biorąca udział w wyborach mogła zagłosować na 1-3 tytuły, zgodnie z instrukcją na karcie do głosowania. Po zakończeniu głosowania komisja skrupulatnie zliczyła wszystkie głosy, które następnie zostały wprowadzone przez szkolne koordynatorki – p. Martę Kielar i p. Agnieszkę Sokół na platformę „Ogólnopolskich Wyborów Książek” do organizatora – redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Po zsumowaniu wyników Wyborów w poszczególnych placówkach zostanie sporządzony wykaz ogólnopolski, który zostanie przekazany do instytucji, organizacji i mediów zainteresowanych tematem czytelnictwa. Szczegółowe wyniki naszego głosowania można zobaczyć pod linkiem:
Uczniowie zdecydowali, co najchętniej czytali lub co chcieliby znaleźć w swojej bibliotece. Wyłonione zostały najpopularniejsze pozycje w trzech kategoriach wiekowych. Czołowe miejsca – pod względem ilości oddanych głosów – w naszej szkole wyglądają następująco:
Klasy 1-3:
I miejsce: „Franklin”, Paulette Bourgeois – 30 głosów
II miejsce: „Harry Potter”, J.K. Rowling – 18 głosów
III miejsce: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, Justyna Bednarek, Daniel de Latour – 15 głosów
Klasy 4-6:
I miejsce: „Akademia pana Kleksa”, Jan Brzechwa – 20 głosów
II miejsce: „Opowieści z Narnii”, C.S. Lewis – 19 głosów
III miejsce: „Harry Potter”, J.K. Rowling – 18 głosów
Klasy 7-8:
I miejsce: „Flowers”, Krystyna Mirek – 7 głosów
II miejsce: „Fala”, Maria Krasowska – 6 głosów
III miejsce (ex-aequo): „Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupery; „Opowieść wigilijna”, Charles Dickens; „Akademia pana Kleksa”, Jan Brzechwa – każda pozycja po 5 głosów
Co ciekawe w każdej grupie wiekowej pojawiały się zarówno lektury szkolne, jak i nowości wydawnicze. Mile i bardzo pozytywnie zaskoczyła nas wysoka frekwencja, żywe zainteresowanie młodzieży tematem akcji. Cieszy fakt, że czytanie wciąż wzbudza emocje, a propozycje literackie wywołały uśmiech i pozytywne zaskoczenie. Z pewnością wyniki te wpłyną na wzbogacanie księgozbioru naszej biblioteki o pozycje proponowane przez uczniów.