Przedszkolaki pamiętają o tych, którzy odeszli

Justyna Zając , 31 października 2023 r.

„Dla tych, którzy odeszli” – Gellnerowa Danuta

Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry

Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.

Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Jednym z takich zajęć była wycieczka wszystkich grup z naszego przedszkola, Zajączków, Pszczółek, Motylków, Smerfów, Bystrzaków oraz Sówek. Dzieci mogły w ciszy, zadumie posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić lampki na grobie śp. ks. E. Kwaśnika – proboszcza naszej parafii oraz pod Pomnikiem – mauzoleum mieszkańców naszej miejscowości, którzy stracili życie podczas II wojny światowej, gdzie zapaliły znicze, jako symbol naszego szacunku i pamięci.

Spacer na cmentarz był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachowywać w takim miejscu. W czasie wycieczki, dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Po powrocie dzieci były trochę zmęczone, ale zadowolone z tej wyprawy. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Galeria zdjęć