„RAZ NA CZTERY LATA ZUCH JEST PĘPKIEM ŚWIATA”

29 lutego 2020 r.

Dzień 29 lutego to niezwykła data. Dlaczego? Po pierwsze, pojawia się w kalendarzu tylko raz na cztery lata. Po drugie, jest to moment, gdy wszystkie zuchy świętują swoje imieniny. To zarazem wielka chwila, ponieważ każdy zuch tylko jednokrotnie obchodzi w swojej zuchowej karierze takie święto. Dlatego też, Imieniny Zucha są wielkim wydarzeniem dla całej zuchowej braci. Przyjęło się nawet w zuchowym środowisku powiedzenie, że „Raz na cztery lata, zuch jest pępkiem świata”. Zuchy 16 Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyczki” ten wyjątkowy dzień obchodziły bardzo uroczyście. Piątkowa zbiórka należała do najprzyjemniejszych i najbardziej uroczystych zbiórek, ponieważ zuchy zorganizowały prawdziwe imieniny, jakie sobie wymarzyły i na jakie zasługują. Zuchy zostały obdarowane gorącymi życzeniami i upominkami.

W sobotę 29 lutego Gromady Zuchowe Hufca Krosno spotkały się na uroczystej zbiórce w RCKP w Krośnie, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Zuchy atrakcyjnie spędziły czas na wspólnych zabawach, konkursach, pląsach. W Imieniny Zucha dzieci wyruszyły do krainy królowej bajki. W trakcie wykonywania bajkowych zadań i rozwiązywania zagadek wykazały się wspaniałym zorganizowaniem i umiejętnością współpracy. Zuchy przekazały również sobie życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej i obdarowały swoich przyjaciół pozdrowieniami. Czas zabawy upłynął w miłej i ciepłej atmosferze. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, życzeniami od komendantki Hufca Krosno hm. Elżbiety Wawrzkowskiej i przekazaniem upominków i prezentów dla gromad zuchowych.

Imieniny Zucha są również okazją do wspomnień z dziewięcioletniej działalności 16 GZ “Słoneczne Promyczki”. Gromada udzielała się nie tylko na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubatowej, ale także w środowisku lokalnym. Aktywnie uczestniczyła w życiu Hufca Krosno i Chorągwi Podkarpackiej. Zuchy kilkakrotnie brały udział w Chorągwianym Festiwalu Piosenki Zuchowej i za każdym razem zdobywały I miejsce, jeden raz wyróżnienie. Można je było zobaczyć w telewizji, posłuchać w radiu, poczytać o nich w gazetach. Aktywnie uczestniczyły we wszystkich imprezach i konkursach organizowanych przez Hufiec Krosno. Tradycją stały się Jesienne spotkania zuchów, Mikołajki zuchowe, Dzień Myśli Braterskiej, konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową i wielkanocną. Imprezy te pozwoliły zintegrować wszystkie gromady zuchowe Hufca Krosno, nawiązać nowe przyjaźnie i wymieniać się doświadczeniami. Gromada zdobyła również Odznakę Chorągwianą i brała udział w kilku edycjach Ogólnopolskiej Ekologicznej Akcji “FLOREK”. W tym roku, realizując trzecie zadanie tej akcji “Zielone parapety” dzieci wykorzystały wyhodowane przez siebie zioła do dekoracji kolorowych kanapek na przyjęcie imieninowe. Co roku zuchy uczestniczą w akcji “Pola Nadziei”. Wykonują żonkile i tym drobnym gestem wspierają hospicjum w Krośnie. Dzieci sprawdziły się również w roli małych wolontariuszy i kwestowały pod opieką osób dorosłych. Aktywnie włączyły się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia gromady zuchy opisują w Kronice Zuchowej. Zamieszczają tam zdjęcia, rysunki, ciekawe zadania, dyplomy, nagrody. Nasza Kronika to już ogromna księga, ale sądzimy, że będzie jeszcze przez długie lata ilustracją życia gromady i bogatym skarbcem.
Każdy drużynowy w takim wyjątkowym dniu marzy o tym, żeby w jego pracy spełniały się słowa znakomitego pedagoga, wychowawcy oraz wybitnego instruktora harcerskiego Aleksandra Kamińskiego: „Być wychowawcą – znaczy: dawać, służyć, pomagać, inspirować (…)” Czuj! Czuwaj!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.