Spacer dzieci z klasy 3a szlakiem przydrożnych kapliczek

21 maja 2024 r.

Spacer dzieci z klasy 3a szlakiem przydrożnych kapliczek

W słoneczny majowy poranek wybraliśmy się na spacer po Lubatowej poznając historie zapisane w przydrożnych i przydomowych kapliczkach. Codziennie mijane w drodze do szkoły bywają często niezauważone, a stanowią nieodłączny element krajobrazu naszej pięknej wioski. Warto się przy nich zatrzymać, bo historie wielu z nich są bardzo ciekawe. Tak też zrobiliśmy. Zaglądaliśmy do środka starych, murowanych kapliczek, aby zobaczyć umieszczone w nich figurki Matki Bożej i Jezusa wykonane z kamienia lub drewna. Szczególnie malowniczo wyglądają w maju, otoczone kwitnącymi drzewami, krzewami, kwiatami, kiedy zbierają się przy nich wierni, by odśpiewać pieśni religijne lub odprawić nabożeństwo majowe. Podtrzymując tradycje zatrzymaliśmy się nieco dłużej przy kapliczce u pani Stasi „Na Górce” i zaśpiewaliśmy pieśni do Matki Bożej. Dowiedzieliśmy się, że kapliczki były i są przejawem wiary i szacunku dla przodków. Podążając dróżkami zwróciliśmy również uwagę na piękno otaczającej przyrody: drzewa, bocianie gniazda, pasiekę z ulami, leśny strumyk. Atrakcją naszego spaceru był piknik na trawie, wspólne zabawy i wesołe rozmowy. Przy okazji spaceru poznaliśmy przysiółki Lubatowej, w których znajdują się domy dzieci. Była to niezwykła lekcja przyrody połączona z elementami historii o naszej miejscowości.