Spotkanie z podróżnikiem

28 lutego 2024 r.

Spotkanie z podróżnikiem

 

„Ten, kto żyje, widzi dużo,

Ten, kto podróżuje, widzi więcej”

– przysłowie arabskie

 

W ubiegłym tygodniu, 22 lutego, uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłą okazję poznać kulturę i tradycję dwóch fascynujących krajów Bliskiego Wschodu – Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Specjalnym gościem był przedstawiciel grupy „trzask.pl” –Pan Dariusz Rochecki –podróżnik z pasją do odkrywania egzotycznych miejsc na świecie, który podzielił się swoimi doświadczeniami z wyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rozmowa z nim rzuca światło na tajemnice tego regionu, odkrywając zarówno popularne atrakcje, jak i ukryte skarby.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, w której nasz gość za prezentował zgromadzonym różnorodność krajobrazów, historii i życia codziennego mieszkańców Omanu i ZEA. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o olśniewających pustyniach, tętniących życiem bazarach i starożytnych zabytkach, które nadal fascynują turystów. Niezwykłym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny zawierający mnóstwo istotnych dla tego rejonu świata informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce podczas trwania podróży. Dowiedzieliśmy się o wielbłądach, które kiedyś zapewniały przetrwanie na pustyni oraz o tym, jak są przystosowane do życia bez wody. Przekonaliśmy się też, że w Wielkim Kanionie, w górach Al Hajar na północy Omanu, na dnie doliny można znaleźć wodę, nawet jeśli deszcz nie padał tam od wielu miesięcy. Wędrując wirtualnie wzdłuż wybrzeża Omanu, zobaczyliśmy plażę, na której Żółwie Zielone składają swoje jajka. Uzyskaliśmy również odpowiedź na pytanie, czy da się zrobić zamrażarkę tak wielką, żeby w jej środku dało się jeździć na nartach. Jak się okazuje jest to możliwe! Oczywiście jeżeli cena nie gra roli. Takie atrakcje dostępne są w  Ski Dubaju – stoku narciarskim na środku pustyni. Zobaczyliśmy najwyższy obecnie budynek świata – Burj Kalifa. Dowiedzieliśmy się też o funkcjonowaniu największego na świecie szpitala dla sokołów w Abu Dhabi. Zobaczyliśmy, jak koryguje się dziób, ostrzy pazury, dokleja pióra, albo robi znacznie poważniejsze zabiegi. Wszystko po to, żeby szejk mógł zabrać na pustynię swojego pupila gotowego do polowania.

Chętni uczniowie mogli przymierzyć stroje, które Pan Dariusz przywiózł ze sobą z podróży, pooglądać eksponaty zdobyte na bazarach, nazywanych soukami, a także spróbować  odgadnąć nazwy przypraw pochodzących z wyprawy do ZEA.

Po prezentacji nastąpiła część pytań i odpowiedzi, w której uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące podróżowania, kultury i życia w Omanie i ZEA. Podróżnik odpowiedział na wszystkie pytania z entuzjazmem, dzieląc się swoją wiedzą i przemyśleniami.

Spotkanie z podróżnikiem było nie tylko inspirującym doświadczeniem, ale również wspaniałą okazją do poszerzenia horyzontów przez uczniów. Pozwoliło im spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy i zrozumieć, jak różnorodne i fascynujące mogą być inne kultury. Doświadczenie to pokazuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj kontrastów, gdzie współistnieją tradycja i nowoczesność, lokalna kultura i wpływy międzynarodowe. Jest to niezwykłe miejsce pełne możliwości odkrywania i doświadczania.

Mamy nadzieję, że tematy poruszane podczas spotkania i ciekawy sposób przekazywania treści zapadły uczniom w pamięci i zachęciły ich do podróżowania, zwiedzania i odkrywania zakątków naszego fascynującego świata. Początek formularza

 

Agnieszka Sokół