Spotkanie z pszczelarzem

30 maja 2023 r.

W dniu 26 maja 2023 roku uczniowie klasy 3a wzięli udział w żywej lekcji przyrody, którą uatrakcyjnił nam dziadek Oliwki – doświadczony pszczelarz – pan Jan Owsiany. Zaproszony gość przybył do nas w towarzystwie swoich przyjaciół – pszczół, które przywiózł w specjalnym ulu. Dzieci obserwowały z bliska rój pszczół, odszukiwały królową i zobaczyły moment wygryzania się młodej pszczoły. Miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Uczniowie poznali etapy rozwoju pszczoły, dowiedzieli się jaką rolę w ulu pełni królowa, robotnice, truteń, jak i gdzie pszczoły przenoszą pyłek kwiatowy oraz jak powstaje miód. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby zebrać nektar na kropelkę miodu, jak daleko odlatują od ula pszczoły zbieraczki, czym się żywią, jak spędzają zimę, jak długo żyją. Miały okazję zobaczyć strój pszczelarza, przymierzyć go oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę, miotełkę i dłuto.
Spotkanie zakończyło się degustacją miodu wielokwiatowego, lipowego i gryczanego oraz pyłku kwiatowego i pierzgi. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi. Dziękujemy za wspaniałą lekcję,  poświęcony czas i przekazanie dzieciom cennych wiadomości.

Galeria.