Sukces uczennic w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji Sybirackiej

5 kwietnia 2023 r.

„Usiądź Sybiraku, wygodnie w fotelu
I powspominaj, mój ty drogi przyjacielu…”

Tadeusz Witos

 

W dniu 5 kwietnia 2023 roku odbył się  Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Sybirackiej dla dzieci i młodzieży powiatu krośnieńskiego i miasta Krosna zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie oraz przez Zespół Szkół w Iwoniczu .Słowami poezji Sybiraków młodzi ludzie uczcili pamięć Polaków, którzy zostali zesłani  na „nieludzką ziemię” . Młodzi recytatorzy oddali hołd i cześć wszystkim Sybirakom ,którzy w bólu i tęsknocie, o głodzie i w wielkim mrozie walczyli o godność i przeżycie. Były to chwile osobistych przeżyć, refleksji i zadumy.

Celem konkursu wciąż pozostaje krzewienie wśród młodego pokolenia wiedzy historycznej i postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno mowy ojczystej oraz kultywowanie pamięci o losach Sybiraków.

Naszą szkołę reprezentowały  Zuzanna Starowiejska i Laura Czachor. Obydwie uczennice zostały laureatkami, zdobywając kolejno Zuzanna II miejsce, a Laura III lokatę, co należy uznać za ogromny sukces. Laureatki otrzymały  pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodzonych w konkursie przygotowała p. Agata Jastrzębska.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!