Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Renata Dymczak, 3 kwietnia 2023 r.

„Ja myślę i czuję tak samo jak inne dzieci. I chciałbym się tak samo zachowywać. Ale nie umiem. Ciągle robię dziwne rzeczy i wszyscy myślą, że jestem głupkiem. Ale mnie naprawdę ubrania bolą, dlatego krzyczę (…). I światło mnie boli, i hałas”.

Roksana Jędrzejewska -Wróbel „Kosmita”

03.04.2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności, akceptacji i zrozumienia przedszkolaki założyły dzisiaj ubrania w kolorze niebieskim. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, na podstawie których dowiedziały się czym charakteryzuje się osoba z autyzmem i jak postrzega otaczającą nas rzeczywistość. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dydaktycznych, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami, miały możliwość doświadczyć, w jaki sposób odczuwa świat i jakich trudności doświadcza dziecko czy osoba dorosła ze spektrum autyzmu. Dowiedziały się, że takie osoby mogą w inny sposób odbierać wrażenia zmysłowe, ale nie jest to ani lepsze, ani gorsze postrzeganie świata. Jest po prostu inne. Dlatego też winniśmy akceptować i darzyć szacunkiem takie osoby. Dzieci wykonywały również  tematyczne prace plastyczne, które zdobiły korytarze przedszkola. Uczestniczyły w zabawach ruchowych z niebieskimi motylami i balonikami. Na zakończenie dnia podczas ciszy poobiedniej przedszkolaki słuchały utworów literackich, które pomogły im zrozumieć, czym jest autyzm.

Galeria zdjęć z wydarzenia.