Światowy Dzień Wody w Przedszkolu

23 marca 2021 r.

J. Murdzek, 22 marca 2021 roku

„Dziś w przedszkolu mamy modę,
dzieci oszczędzają wodę.
Wszyscy zawsze pamiętają:
krany mocno zakręcają,
aby woda nie kapała
i do zlewu uciekała.”

Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Poprosiłyśmy rodziców, aby w tym dniu ubrali dzieci na niebiesko. Reszta była dla przedszkolaków niespodzianką. W każdej z grup zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo-dydaktyczne dotyczące dbania o wodę. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób mogą podczas codziennych czynności oszczędzać wodę, zarówno w przedszkolu jak i w domu. Zajęcia były połączone także ze świetną zabawą. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Przedszkolaki uczyły się nazywać cechy wody, prowadziły doświadczenia badające jej właściwości. Obserwowały, które przedmioty pływają, a które toną w wodzie. Następnie tworzyły deszcz z pary wodnej, rozpuszczały w miskach z wodą cukier, mąkę i płyn do naczyń, obserwowały która substancji rozpuszcza się najłatwiej i zastanawiały się, do czego można wykorzystać powstałe roztwory. Każdy chciał być pomocnikiem Pani przy tak ciekawych eksperymentach! Nie zabrakło też ciekawych zabaw ruchowych: dzieci tańczyły w rytm muzyki i falując niebieskimi tasiemkami naśladowały ruch fal rzeki. Potem zamieniły się w kwiaty, które pod wpływem kropli wody rozwijały swoje kolorowe płatki. Podczas konkurencji „Wyścigi papierowych łódek” wprawiały w ruch pojazdy wodne, siłą wydmuchiwanego z płuc powietrza. Wszystkie grupy miały też za zadanie wykonanie prac plastycznych inspirowanych tematem wody, wybraną przez siebie techniką. Święto Wody było wspaniałym, radosnym dniem, który obfitował w atrakcje i wydarzenia.
Przypomniałyśmy dzieciom, jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda. Mamy nadzieję, że Dzień Wody wpisze się na stałe w kalendarz przedszkolnych świąt.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia.