• Kontakt ze Szkołą

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej

  Lubatowa 284
  38-440 Iwonicz-Zdrój

  tel. 13 43 502 60
  e-mail: sp_lubatowa@poczta.onet.pl

  Kontakt z Panią Wicedyrektor w budynku oddziałów przedszkolnych
  jest możliwy poprzez numer służbowy –  tel. 798-855-635

Światowy Dzień Zespołu Downa.

21 marca 2024 r.

Dnia 20 i 21 marca obchodziliśmy zarówno w szkole, jak i w przedszkolu Światowy Dzień Zespołu Downa, którego celem było nie tylko podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, ale także uwrażliwienie na potrzeby osób nim dotkniętych. Aby okazać swoją tolerancję i chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21 – wszystkie dzieci, uczniowie i nauczyciele w tym dniu założyli dwie różne, niepasujące do siebie pary kolorowych skarpetek. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią, pedagogiem szkolnym i nauczycielem współorganizującym wzięli udział w akcji „Bieg kolorowych skarpet” pokonując trasę o długości 2,1 km. Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International, w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest ZD. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo wypada ona na 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.  Wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas wyjątkowymi! Dziś zatrzymaj się na chwilę i doceń jak wiele masz obok siebie! A widząc osobę z Zespołem Downa – po prostu się do niej uśmiechnij.