Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w przedszkolu

Renata Dymczak, 21 listopada 2023 r.

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz.

Jeśli nie wie- wytłumacz. Jeśli nie może –pomóż”.

Janusz Korczak

 

21.11. 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea tego święta narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy zainicjowano je w 1973 roku. Obecnie celebrowane jest w ponad 180 krajach. Życzliwość to nic innego jak zachowywanie się w sposób ciepły i przyjacielski wobec innych osób z otoczenia. To zwyczajne, proste gesty, jak zwrócenie się przyjaznym głosem do innych, uśmiechanie się, wzajemne pozdrawianie, spełnianie dobrych uczynków. Duże znaczenie w kształtowaniu życzliwości u dzieci mają również doświadczenia rodzinne. Jeżeli chęć niesienia pomocy innym, uprzejmość, czy używanie zwrotów grzecznościowych, zostanie u dzieci wpojone, to na pewno będzie im łatwiej okazywać dobroć i życzliwość innym dzieciom i osobom dorosłym.

Celem dzisiejszego dnia było kształtowanie postawy życzliwości i szacunku wobec innych, uwrażliwienie dzieci na wzajemną pomoc. Przedszkolaki tworzyły kodeks życzliwości, słuchały opowiadań i wierszy, o tym, że warto być życzliwym i miłym. Dzieci odpowiadały na pytania, w jaki sposób można okazywać sobie nawzajem życzliwość, dobroć, pomoc i uprzejmość. Brały udział w różnych zabawach integracyjnych np. „Życzę ci”, „Trening życzliwości”, „Pudełko życzliwości”. Wykonały ciekawe prace plastyczne. Ponadto dzieci z grupy „Bystrzaki” i „Sówki” brały udział w zajęciach sportowych, ucząc się zasady fair play w rywalizacjach sportowych. Natomiast poprzez udział w zajęciach kulinarnych, wykonując „Misiowe słodkości”, obdarowując się wzajemnie wykonanymi słodkościami, kształtowały umiejętność dzielenia się z innymi. Dla podkreślenia tego dnia, wszyscy przyszli dzisiaj do przedszkola ukarani w kolorze żółtym. Pamiętajmy, że dobro, którym obdarowujemy innych, wraca do nas stokrotnie. I nie zapominajmy na co dzień o zwrotach grzecznościowych, pozdrowieniach i uśmiechu.

Galeria zdjęć