• Kontakt ze Szkołą

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej

  Lubatowa 284
  38-440 Iwonicz-Zdrój

  tel. 13 43 502 60
  e-mail: sp_lubatowa@poczta.onet.pl

  Kontakt z Panią Wicedyrektor w budynku oddziałów przedszkolnych
  jest możliwy poprzez numer służbowy –  tel. 798-855-635

Uroczystości upamiętniające śp. ks. kanonika Edwarda Kwaśnika

7 marca 2024 r.

W dniu 6 marca 2024 roku w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające wieloletniego proboszcza parafii Lubatowa, a jednocześnie patrona 11 Drużyny Harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej w Lubatowej – ks. Edwarda Kwaśnika.

O godzinie 8.00 uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w intencji naszego bohatera, którą celebrował ks. dr Janusz Podlaszczak. Podczas Mszy miało miejsce poświęcenie nowego proporca 11 Drużyny Harcerskiej im. ks. Edwarda Kwaśnika.

Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia udali się do hali sportowej SP Lubatowa, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości przygotowana przez harcerzy. W bardzo przejmującym programie artystycznym młodzież przedstawiła sylwetkę swego patrona, uwzględniając cenne, archiwalne materiały pozyskane z Instytutu Pamięci Narodowej. Akademia oprawiona była piękną, wymowną dekoracją i wzruszającymi pieśniami o treści patriotycznej. Po części artystycznej zabrał głos Burmistrz Gminy Iwonicz – Zdrój Pan Witold Kocaj. Podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi bohatera dnia,  pogratulował uczniom pięknego występu i podał informację o przekazaniu spadku po śp. ks. Edwardzie Kwaśniku oraz okolicznościach jego pozyskania. Na ręce Dyrektora Szkoły został przekazany symboliczny bon podarunkowy.

Kolejną, sporą dawkę wspomnień o ks. Edwardzie przedstawili: ks. dr Janusz Podlaszczak (mieszkaniec Lubatowej i wychowanek naszego bohatera) oraz Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju Pani Dorota Świstak. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Jerzy Staroń, Radni Rady Powiatu Krośnieńskiego – Sołtys Lubatowej Pani Maria Parylak oraz Pan Grzegorz Nieradka, który wręczył na ręce Drużynowej 11 DH Paulinie Zając prezenty dla drużyny oraz zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w 10 rocznicę śmierci ks. Edwarda Kwaśnika.

Po zakończonej uroczystości i pamiątkowych zdjęciach udano się na wspólny posiłek. Na stole gościły wyśmienite potrawy, można było zakosztować przysmaków, które były ulubionymi potrawami naszego bohatera.

Temu wydarzeniu równolegle towarzyszyły odwiedziny delegacji na cmentarzu. Miała miejsce modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy aby oddać hołd bohaterowi. Odwiedziny na cmentarzu przez różne delegacje  to symboliczny akt, który przypomina nam o naszych korzeniach, historii oraz współczesnych wartościach. To również czas refleksji nad przeszłością i zobowiązaniem do budowania lepszej przyszłości na podstawie dziedzictwa tych, którzy odeszli.

Galeria zdjęć z wydarzenia.