Wizyta pszczelarza w przedszkolu

Joanna Murdzek , 27 października 2023 r.

„Kiedy latem brzęczą pszczoły,

zimą miodem ciekną stoły”.

Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy pana Marka Barzyka Prezesa Koła Pszczelarzy w Krośnie oraz jego syna pana Jana, którzy prowadzą od wielu lat własną ekologiczną pasiekę. Podczas zajęć  dowiedzieliśmy się  mnóstwo ciekawych rzeczy o życiu pszczół, o ich zwyczajach, o tym co robią i jak zachowują się w ulu. Pan pszczelarz pokazał nam także prawdziwe pszczoły  w szklanym ulu, ramki z miodem oraz narzędzia wykorzystywane podczas codziennej pracy z pszczołami tj. podkurzacz, specjalny kapelusz, dymkę i ramkę. Mogliśmy poznać, jak wygląda praca pszczelarza oraz jak pozyskuje się miód i inne pszczele produkty. Przedszkolaki dowiedziały się, że pszczoły nie tylko produkują miód, ale również pyłek i kit pszczeli. Przekonały się, jak wiele jest rodzajów miodu w zależności od tego jakie rośliny w danym czasie kwitną i z jakich jest on wyprodukowany. Mogliśmy zajrzeć także do wnętrza ula oraz obejrzeć z bliska plaster miodu, który miał niezwykle aromatyczny zapach. Okazało się, że miód jest nie tylko zdrowy, ale i pyszny – wszystkie chętne przedszkolaki spróbowały słodkiego miodku na suchym wafelku. Nie lada frajdą okazało się przymierzanie kapeluszy pszczelarskich i to zarówno tych do pracy jak i stanowiących element stroju galowego. Serdecznie dziękujemy panom Markowi i Jankowi za miłą wizytę, poświęcony czas oraz za pyszny poczęstunek.

Galeria zdjęć