„Wybrać zawód – trudna sprawa, dla Nas jeszcze to zabawa.” – Poznajemy zawody w przedszkolu

11 marca 2022 r.

K. Sroka, 11 marca 2022

Od najmłodszych lat, w ramach treści związanych z preorientacją zawodową, dzieci poznają różne zawody, wykonywane przez osoby dorosłe. Już w przedszkolu maluszki wiedzą, że każda praca jest ważna, potrzebna, że każdy zawód należy szanować. Przez ostatnie dwa tygodnie z ogromną chęcią nasze przedszkolaki wykonywały zadania w ramach udziału w projektach edukacyjnych „Mój wymarzony zawód” (5-6 latki) oraz „Zawody” (3-4 latki) zaplanowanych przez wydawnictwo MAC. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek i zagadek dotyczących różnych zawodów, wypowiadały się na temat pracy wykonywanej przez swoich rodziców, a także otwarcie opowiadały o tym, kim chciałyby zostać w przyszłości. Przybliżając zawód sprzedawcy-ekspedientki, udaliśmy się do pobliskich sklepów, gdzie nasze przedszkolaki poznały pracę sprzedawcy w kwiaciarni, w sklepie spożywczym, w sklepie odzieżowym, w sklepie ze sprzętem gospodarstwa domowego oraz odwiedziły Aptekę, Bibliotekę, Gabinet Stomatologiczny i Biuro Sołeckie. Ciekawym doświadczeniem była również wizyta naszych przedszkolaków w pobliskich zakładach fryzjerskich. Panie opowiedziały dzieciom o swojej pracy, pokazały narzędzia, które wykorzystują w codziennej pracy, wykonały dziewczynom piękne fryzury, a na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały od Pań pamiątkowe dyplomy i małe słodkości. Ponadto w przedszkolu przeprowadzono zajęcia warsztatowe z panią krawcową. Pani Dorota przyniosła do przedszkola maszynę do szycia, oraz wytłumaczyła zasady jej działania. Zaprezentowała dzieciom także różne rodzaje materiałów i przybory, którymi w swojej pracy posługują się krawcy. Dzieliła się z dziećmi swoją pasją do szycia i pokazała jak wielką frajdę może dać wspólna zabawa w szycie. Na zakończenie pani Dorota obdarowała dzieci przepięknymi i własnoręcznie wykonanymi gumkami, muszkami, a także torbami na zakupy, które później przedszkolaki ozdabiały według własnego pomysłu. Grupa 6-latków poznała zawód ratownika wodnego, który przybliżyła im Pani Agata. Dzieci mogły obejrzeć oraz dotknąć sprzęt, który jest mu do tej pracy niezbędny. Wrażeń było sporo, dużo wiadomości i przede wszystkim, kolejne doświadczenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przekazanie dzieciom ciekawych i ważnych informacji na temat reprezentowanych zawodów oraz ich wartości w życiu społecznym. Dzięki Wam, nasze maluchy, dowiedziały się jak potrzebna i użyteczna jest Wasza praca. Są przekonane, że każdy zawód pełni istotną rolę w społeczeństwie, że jest nam potrzebny. Składając podziękowania za otwartą postawę i serdeczne nastawienie do przedszkolaków, życzymy zdrowia i samorealizacji, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz spełnienia marzeń!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.