Wycieczka klas drugich i trzecich do Bochni i Krakowa

12 czerwca 2022 r.

7 czerwca uczniowie klas drugich, a następnego dnia uczniowie klas trzecich w ramach projektu „Poznaj Polskę” pojechali na wycieczkę do Bochni i Krakowa. W pierwszej kolejności zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej na trasie turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych przestrzennych  inscenizacji oraz słuchowisk pokazane zostały techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, wspaniałą lekcją oraz świetną zabawą. Następnie udaliśmy się do Krakowa. Kraków to miasto pełne zabytków, interesującej i burzliwej historii, uroczych zakątków i ciekawych legend. Podczas spaceru po pięknym mieście dzieci podziwiały między innymi: rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice i inne zabytki Krakowa. Uczniowie poznali również  „Legendę o smoku wawelskim” i „Legendę o hejnale Mariackim”. Atrakcją było wejście do Smoczej Jamy znajdującej się u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego i spotkanie z ziejącym ogniem potworem. Do domu dzieci wróciły zmęczone, ale pełne wrażeń i wzbogacone o cenne informacje związane z historią i zabytkami kultury.