Wycieczka klas pierwszych do edukacyjnej ,,Zagrody Szmer”

14 maja 2024 r.

Wycieczka klas pierwszych do edukacyjnej ,,Zagrody Szmer” 13 maja 2024 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę szkolną do ,,Zagrody Szmer” w Godowej. Po przybyciu na miejsce ich oczy rozświetliły się z wrażenia, gdy ujrzeli malownicze krajobrazy, zwierzęta i przygotowane atrakcje, a śpiew ptaków dopełnił klimat tego wyjątkowego miejsca. Wszyscy uczniowie z ogromnym zapałem spędzili kilka godzin na łonie natury, doświadczając bezpośredniego kontaktu z przyrodą, zamieniając się w dociekliwych obserwatorów i badaczy środowiska.Dzieci zobaczyły jak wygląda życie na wsi, poznały ,,od kuchni” jak hoduje się i pielęgnuje zwierzęta w gospodarstwie, takie jak: konie, owce, kozy, króliki i kury.  Miały możliwość dotknięcia, głaskania, karmienia oraz naśladowania ich odgłosów. Wspaniałą przygodą była relaksacyjna przejażdżka bryczką po malowniczej okolicy. Wiele radości sprawiło też sadzenie pomidorów koktajlowych do doniczek. Tak przygotowane sadzonki dzieci zabrały ze sobą do dalszej pielęgnacji w domu. Odwiedziły również domek, w którym Św. Mikołaj odpoczywa latem. Doświadczyły jak ciężką pracą jest załadowanie prezentów na sanie. Dowiedziały się skąd pochodzi wełna i co można z niej zrobić.  Samodzielnie wykonały pamiątkowe owieczki z włóczki. Dużą atrakcją były również swobodne zabawy na drewnianym placu zabaw, wśród których największe zainteresowanie wzbudziło łowienie drewnianych rybek. Zawody w przeciąganiu liny wprowadziły element rywalizacji między drużynami. Doświadczenia zdobyte w czasie wycieczki zwiększyły świadomość ekologiczną dzieci, szacunek do zwierząt, roślin i całej przyrody, z którą jesteśmy nierozłącznie związani. Zabawa wśród natury była dla uczniów wspaniałą terapią sensoryczną: naturalne obrazy, dźwięki, zapachy, dotyk zwierząt i roślin pobudziły ich zmysły. Dzieci wróciły z wycieczki pełne wrażeń i bogatsze o nową wiedzę, umiejętności oraz piękne wspomnienia, które będą pielęgnować i przypominać sobie przez długi czas. R. Drozd D. Nycz