Wycieczka najstarszych grup przedszkolnych

20 maja 2024 r.

16 maja 2024 r. dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową.Pierwszym punktem naszej wyprawy było Art Kino w Krośnie, gdzie mieliśmy przyjemność zobaczyć bajkę przygodową „Ucieczka ze zwierzowersum”.  W międzyczasie pałaszowaliśmy smakołyki z naszych plecków. Po seansie udaliśmy się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Na miejscu zastaliśmy pracujących strażaków i mogliśmy się przyjrzeć ich pracy z bliska. Jednym z punktów naszej wizyty było odwiedzenie salki edukacyjnej „Ognik”. Gdy przybyliśmy na miejsce wszyscy przebrali się w dziecięce stroje i hełmy strażackie i jak prawdziwi strażacy uczestniczyliśmy w zajęciach z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe i oznaczenia wyjść ewakuacyjnych, dowiedzieliśmy się jak i czym należy gasić palący się olej w kuchni. Niezwykłym doświadczeniem były ćwiczenia ewakuacyjne z zadymionego pomieszczenia, zrobiło to wrażenie na wszystkich. Mieliśmy okazję zobaczyć na żywo jak wygląda wędrówka dymu w powietrzu i dostaliśmy instrukcję w jaki sposób uratować się z takiego niebezpieczeństwa. Drugą częścią zwiedzania straży była wycieczka po jednostce, zaczęliśmy od garaży gdzie stało kilka ogromnych wozów strażackich. Pan strażak pokazał nam wyposażenie wozów oraz stroje wyjazdowe do akcji, których jest naprawdę sporo. W momencie zwiedzania rozległ się dźwięk syreny, ku naszemu zdziwieniu okazało się, że ten alarm był prawdziwy i ktoś potrzebował pomocy. W mgnieniu oka do garażu zbiegli się strażacy i wskakując w swoje Nomexy wsiedli do wozu i odjechali. Następnie specjalnie dla nas wyjechano wozem z podnośnikiem, mieliśmy okazje wsiąść do kosza na podnośniku i zobaczyć jak to działa. Wszystkie dzieci poczuły się w tym momencie jak prawdziwi strażacy, którzy na co dzień odznaczają się swoja niebywała odwagą. Na końcu zobaczyliśmy Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiej PSP w Krośnie gdzie mieliśmy szczęście usłyszeć jak przyjmowane jest zgłoszenie i jak strażak na punkcie kieruje dyspozycje. Cała wizyta w straży była dla wielu ogromnym przeżyciem. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na lodach, które były chwilą wytchnienia po zwiedzaniu. Pogoda nam dopisała i z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do naszego przedszkola.

Agata Kucza

Zdjęcia w galerii