Krótkofalowcy Podkarpacia w hołdzie kapralowi Janowi Borkowi, żołnierzowi Armii Polskiej w Kraju

K. Więch, B. Polak, 11 czerwca 2022 r.

Zginał w październiku 1946 r., jak bohater, pochowano go po kryjomu, jak wroga państwa polskiego, gdzieś w leśnej kniei w okolicach Andrychowa, w Beskidzie Małym. 15 maja 2022 r., w Lubatowej, 76 lat po tych smutnych wydarzeniach, polskie społeczeństwo pożegnało jednego ze swoich synów, którzy nie wahali się powiedzieć „nie” nieludzkiemu systemowi. Stanęli z bronią w rękach przeciwko tym, którzy zdradzili swój naród i poszli na współpracę z rosyjskim okupantem. Stanęli w jednym szeregu, aby strzec prawdziwej wolności i niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.Ten dzień, to ważna data, nie tylko dla nas mieszkańców Lubatowej, ale i dla całego ruchu niepodległościowego w powojennej Polsce. W tym dniu, w naszej miejscowości miał miejsce powtórny pochówek kaprala Jana Borka,ps.”Jastrząb”, żołnierza Armii Polskiej w Kraju. Najpierw w kościele parafialnym w uroczystej Mszy świętej, w której uczestniczyła najbliższa rodzina, osoby ze świata polityki, naukowcy pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej oraz wielu mieszkańców Lubatowej. Przy skromnej trumnie ze szczątkami naszego bohatera wartę honorową zaciągnęli żołnierze z podkarpackiej brygady „Podhalańczków” z Rzeszowa, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół działających na terenie Gminy Iwonicz Zdrój. Następnie uroczyście został odprowadzony na miejscowy cmentarz komunalny, gdzie został złożony w grobie poświęconym przez ks. proboszcza Ryszarda Królickiego. Na koniec uroczystości oddali mu hołd żołnierze, strażacy, harcerze i władze naszego regionu. Nasz bohater – kapral Jan Borek spoczął wreszcie wśród swoich bliskich i krewnych na lubatowskiej ziemi. Czekał aż 76 lat na godny pogrzeb i żołnierskie honory. Szkoda, że jego rodzice nie doczekali tej podniosłej chwili.

Szkolny Klub Krótkofalowców SP8PZI działający przy placówce oświatowej w Lubatowej, dla upamiętnienia tak podniosłego wydarzenia, jaką był uroczysty pogrzeb żołnierza niepodległościowego, zorganizował w dniach 15-29 maja 2022 r., pracę okolicznościowej stacji krótkofalowej i ultrakrótkofalowej – SP46JB. Znak wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie nawiązywał do daty śmierci oraz imienia i nazwiska partyzanta. Informację o stacji okolicznościowej zamieszczono na kilku portalach krótkofalarskich: z USA – QRZ.com, z Polski QRZ.Pl oraz z Finlandii DX Summit.Fi.

Dwaj radioamatorzy, tj. Wojciech Jakieła, znak SQ8W oraz Krzysztof Więch, znak SQ8GBE – członkowie Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP8PZI – pracując różnymi technikami łączności: fonia, emisje cyfrowe i na różnych zakresach fal krótkich i ultrakrótkich nawiązali blisko 1100 łączności z Polską oraz krajami i wyspami Afryki, Azji, Europy i USA. Ich liczba osiągnęła 47.

Lista krajów, które nawiązały łączność ze stacją SP46JB przedstawia się następująco:

Anglia
Węgry
Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dziękuję Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubatowej, Jerzemu Staroniowi za zmotywowanie nas do pracy w eterze pod znakiem okolicznościowym. Moje wyrazy wdzięczności wyrażam kolegom krótkofalowcom z Podkarpackiego Oddziału Krótkofalowców w Krośnie, w osobie Stanisława Irzyka, SP6FEK oraz z Bydgoskiego Oddziału PZK, koledze, Piotrowi Skrzypczakowi, SP2JMR. Moje podziękowanie kieruję także na ręce pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, którzy w trybie przyśpieszonym wydali zgodę dla klubu na pracę pod znakiem okolicznościowym SP46JB. Cieszę się, że w ten szczególny sposób mogliśmy oddać hołd bohaterowi z naszej miejscowości, który poświęcił swoje młode życie o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.

Galeria zdjęć.

Kierownik stacji klubowej