Lekcja historii

29 października 2019 r.

28 października gościliśmy w szkole niezwykłego człowieka Pana Ryszarda Sługockiego – partyzanta z legendarnych czasów Rzeczpospolitej Iwonickiej. Pan Ryszard urodził się w 1982 roku w Warszawie, los sprawił, że jego życie nierozerwalnie połączyło się z Iwoniczem Zdrojem i Lubatową. Jako szesnastoletni chłopak należał do oddziału partyzantów pod dowództwem kapitana Pika. Swoją historię opisuje w książce „Chłopak z Iwonicza”.
„Zapewne niektórzy czytelnicy Chłopaka z Iwonicza” uznają jej tytuł za nadużycie. Nie urodziłem tam, nie mam powiązań rodzinnych. Oprócz pięknych wakacji latem 1939 roku przeżyłem tam tylko trzy trudne wojenne lata 1942-1945. Ten krótki, ale brzemienny w wydarzenia czas, kiedy codzienność ocierała się o śmierć, określił mój los, ukształtował charakter i spojrzenie na świat, wpłyną na całe moje życie, a Iwonicz stał się dla mnie najważniejszym miejscem na ziemi.(…)”
Jesteśmy wdzięczni za przybycie. Dziękujemy za podzielnie się osobistymi wspomnieniami, które dla nas stanowią żywą lekcję historii.