Dzień Marchewki w Przedszkolu

28 października 2020 r.

Jolanta Sokół, 27 października 2020r.

Dnia 27.10.2020 roku w naszym przedszkolu świętowaliśmy „URODZINY MARCHEWKI” (zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia). Jak sama nazwa wskazuje tego dnia królowała oczywiście marchewka, a kolorem dominującym zarówno wśród dzieci jak i nauczycieli był kolor pomarańczowy. Nie zabrakło przecudnych marchewkowych przebrań, opasek na głowę. Już od rana rozpoczęliśmy świętowanie i zdrowy dzień pomarańczowy, wdrażając dzieciaki do spożywania produktów warunkujących zdrowie. W każdej z sześciu grup przeprowadzono marchewkowe zajęcia, rozmawiano na temat zdrowego odżywiania się, zachęcano do jedzenia warzyw, w tym marchwi, zwracając uwagę nie tylko na walory smakowe, ale przede wszystkim odżywcze i bogactwo witamin. Każda sala zamieniła się w marchewkową krainę. Były konkursy na najpiękniejsze marchewkowe przebranie, szukanie marchewek ukrytych w sali, zabawy, piosenki, tańce, quizy wiedzy o marchewce, filmy i bajki edukacyjne, obieranie, krojenie, temperowanie w spiralę, oczywiście marchewki. Nie zabrakło przeróżnych prac plastycznych, które ozdobiły przedszkolne korytarze. W naszym jadłospisie znalazły się tego dnia: marchewkowe przekąski, surówki, soczki. U „małych bystrzaków” dało się wyczuć zapach ciasta marchewkowego. We wszystkich grupach p. dyrektor osobiście pokazała przedszkolakom jak można samodzielnie przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej wycisnąć świeży, pyszny, zdrowy sok marchwiowy i marchwiowo-jabłkowy. Wszyscy ze smakiem go degustowaliśmy. Dzień marchewki udało się również skorelować z zajęciami z języka angielskiego, w ten sposób spontanicznie przedszkolaki, w czasie wspólnych działań, zabaw, gier, wyciskania soku mogły utrwalać proste zwroty, słownictwo związane z kolorami, nazywaniem owoców, warzyw.
Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę pod różną postacią polubili! Dzień pełen wrażeń, uśmiechu, wesołej zabawy i okazji do wzbogacenia wiedzy o zdrowym odżywianiu, co widać na załączonych zdjęciach.