• Kontakt ze Szkołą

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej

  Lubatowa 284
  38-440 Iwonicz-Zdrój

  tel. 13 43 502 60
  e-mail: sp_lubatowa@poczta.onet.pl

  Kontakt z Panią Wicedyrektor w budynku oddziałów przedszkolnych
  jest możliwy poprzez numer służbowy –  tel. 798-855-635

NARODOWE CZYTANIE 2020

7 września 2020 r.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku.  Na liście lektur znalazły się m.in.: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,  „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku lekturą były  nowele polskie. W poniedziałek ,7 września 2020 roku, w naszej szkole, odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania .W trakcie tej  odsłony  społeczność  szkolna czytała „Balladynę” Juliusza Słowackiego .To wybitne dzieło polskiego romantyzmu widnieje w kanonie lektur obowiązkowych szkoły podstawowej.

Tragedia powstała  w 1834roku w Genewie, a  została wydana pięć lat później w Paryżu. Napisana w atmosferze klęski po upadku powstania listopadowego, miała otwierać cykl kronik dramatycznych o bajecznych dziejach narodu. W dramacie przenikają się dwa światy: rzeczywisty i fantastyczny. Zasadniczym problemem w utworze jest walka o władzę. Dzieło Słowackiego, j eden z najpiękniejszych utworów literatury polskiej, wyróżnia się bogactwem wątków, scen, postaci,  użytych stylów i środków artystycznego  wyrazu. Ponadto „Balladyna” jest utworem oryginalnym  i mocno osadzonym w rozległej tradycji literatury światowej.

Wychodząc naprzeciw zaproszeniu głowy państwa, My również chcieliśmy uczcić tak ważne wydarzenie  i zapoznać uczniów z kanonem naszych lektur. Dziękujemy Dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w tak wspaniałą akcję.