Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu „Zbieramto w szkole” w roku szkolnym 2022/2023

Agnieszka Sokół, 27 czerwca 2023 r.

Wzorem roku ubiegłego również w tym roku szkolnym nasza placówka prowadziła na terenie szkoły i przedszkola szereg działań w ramach realizacji zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Charytatywno-Ekologicznego „Zbieramto w szkole”.

Celem edukacyjno-ekologicznym Projektu jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzebę ochrony środowiska oraz promowanie postaw dobroczynnych. Celem charytatywnym jest zbiórka środków na prowadzenie dzieł socjalnych i realizację pomocy rozwojowej przez misjonarzy – księży sercanów pracujących w Afryce i Azji.

Cele Projektu realizowane były m. in. poprzez organizowane zbiórki surowców wtórnych, czyli „pomoc bez pieniędzy”. Wszystkie zbiórki przygotowali i przeprowadzili wolontariusze Szkolnego Koła Misyjnego pod opieką p. Agnieszki Sokół.

W tym roku szkolnym udało się nam uzbierać: 93 kg baterii (4 pełne kartony), 1,8 kg telefonów, 24,6 kg „dobrych monet” (polskich i zagranicznych monet) oraz 0,6 kg zegarków tarczowych.

Dzięki tym zbiórkom szkoła promuje postawy ekologiczne w środowisku uczniowskim. Wspólnie dbamy o środowisko naturalne, wspieramy działania recyklingowe, aby jak najmniej szkodliwych odpadów (elektrośmieci) trafiało na wysypiska śmieci. Firmy recyklingowe, do których trafiają uzbierane przez nas surowce, przekazują darowizny do Organizatora Projektu, a te trafiają jako pomoc rozwojowa do najbiedniejszych krajów w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Dzięki „dobroczynnemu recyklingowi” budowane są m. in. studnie, Domy Dziecka, wspierane ofiary kataklizmów.

W kwietniu pięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w I edycji konkursu plastycznego „Pomoc bez pieniędzy”, w którym Mateusz Sokół z kl. 6a zajął 3 miejsce w kategorii klas IV-VI.

Natomiast na początku roku szkolnego został ogłoszony szkolny konkurs na zbiórkę baterii – przewidziana została nagroda dla osoby, która dostarczy najwięcej kg baterii. Wszyscy uczniowie, którzy włączyli się do zbiórki otrzymali drobny upominek, natomiast zwycięzca konkursu Krzysztof Popko z kl. 2b otrzymał nagrodę rzeczową. Wszystkie nagrody dla uczniów ufundował Pan Marcin Zając, Radny Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju.

Dziękuję Wolontariuszom działającym w Szkolnym Kole Misyjnym za ten rok pełen emocji i działań. Dziękuję Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom szkoły, Uczniom, Dzieciom przedszkolnym oraz wszystkim, którzy angażowali się i wspierali nasze zbiórki. Zachęcam do włączania się w kolejne akcje, które będą organizowane w przyszłym roku szkolnym.