Powiatowy Konkurs Poezji Sybirackiej

A.Jastrzębska, J. Zając, 29 marca 2019 r.

„Z ojców mych ziemi przez wroga wygnany…”

Zygmunt Krasiński

W gościnnym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Jedliczu, 28 marca 2019 roku, został rozstrzygnięty powiatowy konkurs Polskiej Poezji Sybirackiej. Wszystkich zebranych bardo serdecznie powitał wicestarosta krośnieński Andrzej  Guzik, życząc uczestnikom sukcesów. Gorąco podziękował za obecność młodym recytatorom i nauczycielom, którzy ich zachęcali i motywowali do pracy. Powiedział , że swoim udziałem w konkursie, talentem i pracą oddają hołd i cześć wszystkim Sybirakom, którzy z poświęceniem własnego życia, swoim cierpieniem przyczynili się do tego, żeby Polska była wolna. Przypomniał także, iż inicjatorką tego konkursu była prezes Związku Sybiraków w Krośnie Romana Zoła, która doznała „piekła” Sybiru.

Udział w konkursie zadeklarowało 70 wykonawców z całego powiatu krośnieńskiego. Naszą szkołę reprezentowały cztery utalentowane artystycznie uczennice: Zuzanna Hnat, Julia Murdzek  (kl. IIIb gimn. opiekun  P. D. Gładysz), Honorata Ceglarz, Daria Deryniowska (kl. VIIIb, opiekun A. Jastrzębska).

Młodzi recytatorzy snuli liryczną opowieść o losach zesłańców na „nieludzkiej ziemi”. Wiersze Sybiraków powstawały często podczas ciężkiej, katorżniczej pracy. Stanowiły pokarm dla duszy, wzbudzały nadzieję i wyrażały tęsknotę za Ojczyzną. Cieszy fakt, iż młodzież,  w hołdzie Sybirakom, interpretuje oraz  prezentuje  tak trudną  i wymagającą lirykę. Jest to niewątpliwie wyraz patriotyzmu.

Po wysłuchaniu recytacji wyłoniono zwycięzców. Wśród laureatów znalazła się Daria Deryniowska uczennica klasy VIIIb, zajmując III miejsce. Osiągnięcie to należy  uznać za ogromny sukces, gdyż nikt z naszej szkoły, w żadnej edycji konkursu, nie zajął tak wysokiej lokaty.

Dziękujemy naszym uczennicom za wspaniały występ i życzymy sukcesów!