• Kontakt ze Szkołą

  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej

  Lubatowa 284
  38-440 Iwonicz-Zdrój

  tel. 13 43 502 60
  e-mail: sp_lubatowa@poczta.onet.pl

  Kontakt z Panią Wicedyrektor w budynku oddziałów przedszkolnych
  jest możliwy poprzez numer służbowy –  tel. 798-855-635

Poznajemy zawody naszych rodziców- spotkanie z Ratownikiem Medycznym

J. Sokół, 20 grudnia 2019 r.

Tuż przed świętami gościem w grupie „ Poszukiwaczy” był Ratownik Medyczny – B. Starowiejski, prywatnie tata Kubusia S. pracujący na co dzień w podstacji SPPR w Dukli. Już na samym początku dzieci były bardzo zaskoczone, gdyż nigdy nie widziały taty Kubusia tak ubranego. Pan Bogdan pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje i wytłumaczył, dlaczego jest koloru pomarańczowego i ma tyle odblasków. Zwrócił uwagę na kamizelkę, którą miał na sobie z licznymi kieszeniami, a w nich wyposażenie podręczne, czyli bandaże, plastry, nożyczki, jednorazowe rękawiczki, gaziki itd. Wyjaśnił na czym polega jego pracy, gdzie pracuje i kto może zostać ratownikiem medycznym. Zwrócił uwagę jak należy zachowywać się, gdy jako piesi widzimy jadącą na sygnale karetkę, lub jak powinien zachować się tatuś, mamusia, którzy jadą akurat z nami samochodem. Pan Bogdan przedstawił ilustracje, zdjęcia i podzielił się ciekawostkami na temat pierwszych karetek pogotowia , ich wyposażenia, aż do powstania dzisiejszych nowoczesnych karetek podstawowych, specjalistycznych i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Celem spotkania oprócz preorientacji zawodowej było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności ( m.in. sposobu sprawdzania oddechu, zakładania opatrunku) , udzielania pierwszej pomocy, nauka prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia, oraz utrwalenie numerów alarmowych służb ratowniczych.
Panu Bogdanowi S. jeszcze raz bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie i wyrażamy uznanie za wykonywanie tak trudnej i odpowiedzialnej pracy niesienia pomocy przez 24 godziny na dobę, niezależnie czy są święta, wakacje, czy pada deszcz czy świeci słońce, czy jest dzień czy noc.
Dziękujemy!!