WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI

A.Jastrzębska, 1 marca 2019 r.

„Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim”

Leon Okulicki „Niedźwiadek”

W dniu 1 marca poznaliśmy wyniki I Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Wolność jest w  nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIIIb – Daria Deryniowska i Kamila Dudzik. Komisja w składzie p. Anna Bauka, p. Waldemar Kilar, p. Jolanta Pietruszka  dokonała oceny 147 prac. Jury zwracało uwagę na zgodność merytoryczną z tematem, oryginalny pomysł, wyraz artystyczny utworu oraz jego przesłanie. Okazało się, że wśród wyróżnionych prac znalazł się wiersz pt.”Wyklęci”, który napisała Kamila.

Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy o żołnierzach wyklętych, walczących w antykomunistycznym podziemiu o niepodległość Polski po II wojnie światowej, a także upowszechnienie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych. Kultywowanie pamięci o żołnierzach wyklętych powinno być naszym zbiorowym obowiązkiem. Warto uczyć młode pokolenie patriotyzmu na przykładzie bohaterskich postaw niezłomnych i nieugiętych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski.

Udział w konkursie literackim, którego rozstrzygnięcie odbyło się 1 marca 2019 roku podczas obchodów  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, był najpiękniejszym hołdem oddanym poległym. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.