XII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

28 marca 2019 r.

„Tyle jesteś wart, ile z siebie możesz dać drugiemu…”

Jan Paweł II

23 marca 2019 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie odbyły się XII Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, których celem było promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej.

W rywalizacji o tytuł mistrza wzięło udział 25 zespołów młodych ratowników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gośćmi honorowymi byli ratownicy ze Słowacji. Akcja była wspierana przez Prezydenta Miasta Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II,  ZR PCK w Krośnie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendanta Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie.

Uczennice naszej szkoły, których opiekunem była Pani Barbara Winiarska: Kamila Murdzek, Patrycja Turek i Patrycja Zięba w klasyfikacji zespołowej zajęły III miejsce. W klasyfikacji indywidualnej V pozycję uzyskała Patrycja Turek.

Rywalizacja była prowadzona na kilku etapach. Pierwszy z nich stanowił test wiedzy z pierwszej pomocy. Następnym zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy na dwóch ogniskach urazowych. Pierwsze z nich to wypadek komunikacyjny z poszkodowaną kobietą w ciąży, która straciła przytomność oraz potrącony mężczyzna ze złamaniem otwartym kości. Druga sytuacja dotyczyła bójki kibiców, którym należało udzielić pomocy z zakresie urazu szyi, rany kłutej (wbity nóż) oraz padaczki. Uczestnicy musieli także przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową we wszystkich kategoriach wiekowych (niemowlę, dziecko, dorosły).

W wolnym czasie zawodnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem karetki pogotowia ratunkowego, wozów strażackich oraz mogli porozmawiać z policjantami. Niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem była możliwość pokonania toru przeszkód w alkogoglach.   Dla zainteresowanych uczestników prowadzone były także warsztaty z pierwszej pomocy z elementami pomocy kwalifikowanej. Nasze uczennice uzyskały certyfikaty z udzielania pierwszej pomocy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy i dziękujemy za wyrównaną rywalizację.