• Kontakt ze Szkołą

    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lubatowej

    Lubatowa 284
    38-440 Iwonicz-Zdrój

    tel. 13 43 502 60
    e-mail: sp_lubatowa@poczta.onet.pl

    Kontakt z Panią Wicedyrektor w budynku oddziałów przedszkolnych
    jest możliwy poprzez numer służbowy –  tel. 798-855-635

Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna Florek

Zuchy 16 GZ „Słoneczne Promyczki” z Lubatowej, 7 maja 2020 r.

Harcerska Ogólnopolska Akcja Ekologiczna Florek

„Florkowe bajania – Roślinni sprzymierzeńcy”

Kochany „Florku” zabieramy się do realizacji piątego zadania „Roślinni sprzymierzeńcy”. Możemy już spędzać czas na świeżym powietrzu w okolicach własnego domu, więc z przyjemnością porozglądamy się po okolicy i poszukamy roślin miododajnych. Jednak znowu utrudnienie!  Próby wąchania kwiatów i ziół z maseczką na twarzy są trochę dziwne, ale i tak sobie radzimy. Zadanie musi być wykonane celująco.

 

Po długim okresie pobytu w domu, chodzenie z aparatem, lupą i notesem to była dla nas ogromna przyjemność. Jak się okazało zgromadzone materiały są tak bogate i obszerne, że nie jesteśmy w stanie Ci wszystkiego Florku pokazać i zaprezentować. Są to wspaniałe prezentacje multimedialne, kolaże, rysunki, zdjęcia, opisy itp.

Zachęcamy Cię do przeczytania i obejrzenia wszystkich konkursowych prac. Fragmenty opisów, notatek, komentarzy przedstawiamy w naszych bajaniach.

Baju, baju, baju…

Mateusz w swoim komentarzu do zadania napisał:

Zadanie realizowałem przez kilka dni.  Szukałem w ogrodzie roślin, które nie tylko ładnie wyglądają, ale również są pożyteczne, bo odstraszają swoim zapachem – dzięki dużej zawartości silnych olejków eterycznych –  uciążliwe dla człowieka owady, takie jak komary, muszki, czy mole. Zaobserwowałem również pszczoły, które latając z kwiatka na kwiatek spełniają bardzo ważną rolę – zapylają rośliny. W załączniku wysłałem zdjęcia drzew kwitnących oraz krzew pigwy, a także mniszek lekarski, z którego zrobiliśmy sok.

Hubert podzielił się profesjonalną wiedzą, w formie prezentacji. 

Prawie każda roślina w środowisku naturalnym może być uszkadzana przez niektóre szkodniki. Na szczęście pojawiają się w środowisku owady pożyteczne nasi sprzymierzeńcy, które przychodzą nam z pomocą. Zaliczamy do nich znane owady zapylające kwiaty, jak pszczoły, trzmiele i motyle oraz drapieżne i pasożytnicze, jak biedronki, złotooki, biegacze, mrówki, muchówki, błonkówki, biegacze, świetliki, ważki, pająki. Niszczą one mszyce, przędziorki, ślimaki, stonkę ziemniaczaną, zwójki, komary itp.

            Pszczoły nie tylko produkują miód – jeden z głównych produktów antybakteryjnych, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie jest możliwy. Cennym źródłem pyłku kwiatowego oraz słodkiego nektaru dla pszczół jest mniszek lekarski.

            Mniszek lekarski ( pospolity) jest rośliną miododajną. Ma również zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w kuchni. Jeśli chodzi o jego właściwości lecznicze, mniszek pospolity działa bardzo wszechstronnie:

  • działa przeciwcukrzycowo – wspomaga regulację gospodarki węglowodanowej, spowalnia wchłanianie cukru,
  • działa moczopędnie – jego działanie ma właściwości oczyszczające dla organizmu, wspomagająco stosowany jest w przypadku obrzęków, chorób nerek, otyłości,
  • wspomaga odporność – polecany jest w stanach rekonwalescencji, u osób starszych, polecany w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe,
  • pomaga w chorobach skóry – szczególnie działa na nieestetyczne kurzajki i brodawki,
  • wspomaga trawienie.

Wszystkie te właściwości prozdrowotne można też znaleźć w miodzie wytworzonym z dużym udziałem nektaru z mniszka lekarskiego.

Ula opisała rośliny odstraszające owady i właściwości mniszka lekarskiego. 

Ciekawostką jest anginka. Odsyłamy do prezentacji Uli, a dowiecie się co to za roślina. Druga prezentacja pracowitej zuchenki dotyczy mniszka lekarskiego. Zapraszamy do ciekawej lektury.

Prezentacja Dominiki jest wyjątkowa, dopracowana pod względem graficznym  i merytorycznym.

Kochany Florku musisz ją obejrzeć. 

Krystian i Miłosz – bliźniaki – pracowali zespołowo i dokumentowali każdy krok swojej pracy.

Przepis na miód z mniszka lekarskiego przedstawiony za pomocą 15 zdjęć i opisu jest jasny, czytelny i każdy może z niego skorzystać.

I w taki oto wyjątkowy sposób –„ Florku” – każdy zuch zrealizował piąte zadanie, zachwycając nas pomysłowością, kreatywnością i wiedzą.  Wymienię „pracowite jak pszczółki” zuchy w kolejności alfabetycznej, bo będzie to najsprawiedliwiej: Julian, Patryk, Dominika, Natalia, Julia, Gabriel, Amelia, Krystian, Miłosz, Dominika, Kinga, Urszula, Mateusz, Damian, Lena, Milena, Hubert.

Nie żegnamy się z Tobą FLORKU, mówimy tylko do zobaczenia w przyszłym roku. Czekamy na ciekawe pomysły do pracy. W tym roku ze względu na wyjątkową sytuację mamy niedosyt wspólnych działań, ale optymizm nas nie opuścił. Serdecznie pozdrawiamy i mocno Cię ściskamy.

 „Słoneczne Promyczki” – świecą najjaśniej!

„Słoneczne Promyczki” – do serc trafiają!

„Słoneczne Promyczki” –  ludziom pomagają! 

Czuj!

Zuchy 16 GZ „Słoneczne Promyczki” z Lubatowej

16 GZ Lubatowa Dominika F Roślinni sprzymierzeńcy prezentacja

16 GZ Lubatowa Hubert Roślinni sprzymierzeńcy prezentacja

16 GZ Lubatowa Ula Roślinni sprzymierzeńcy (1) prezentacja

16 GZ Lubatowa Ula Roślinni sprzymierzeńcy (2) prezentacja